Kovanda: Růst mezd překonává očekávání

Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 1046 korun na 28 152 korun, tedy o 3,9 procenta. To je nejrychlejší nominální růst od roku 2009. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,8 procenta. Za celý loňský rok se průměrná mzda zvýšila o 860 Kč na 26 467 korun. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 0,3 procenta, reálně se tedy výdělek zvýšil o 3,1 procenta. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Růst mezd v loňském čtvrtém kvartálu předčil očekávání. Byl nejrychlejší od posledního čtvrtletí roku 2009. Pozitivní je, že tempo růstu mezd v podnikatelské sféře převýšilo tempo růst mezd ve sféře nepodnikatelské. To svědčí o tom, že lidé si už mzdově polepšují primárně díky samotnému výkonu ekonomiky, nikoli z vůle politiků.

Máloco je atributem zdravé ekonomiky tak jako právě rychlý růst mezd v podnikatelské sféře. Ten totiž odráží obecné zlepšování situace na trhu práce. Na něm se v druhé polovině loňského roku stal pánem zaměstnanec namísto zaměstnavatele, který vévodil v předchozích letech poznamenaných krizí a recesí.

Je to právě zaměstnanec, jenž má dnes silnější vyjednávací pozici. Po vhodných zaměstnancích je totiž značná sháňka a zaměstnavatelé se o ně musí přetahovat. Týká se to tradičně již zaměstnanců v technických oborech, ale také třeba povolání typu řidičů. V některých oborech lze ale paradoxně pozorovat u některých jedinců zhoršení pracovní morálky, neboť si své práce neváží tolik jako v době krize, kdy byli rádi, že vůbec nějakou mají. I to je projev celkově výborné kondice trhu práce, který vykazuje druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii.

Rychlý růst mezd, jenž přidělává vrásky zaměstnavatelům, těší naopak zaměstnance a také Českou národní banku. Z jejího hlediska je svižný růst mezd tolik kýženým zásadním zdrojem inflačních tlaků. Pravděpodobnost zavedení negativních úrokových sazeb, poslední dobou diskutovaného opatření v rámci boje ČNB se deflačními tlaky, tak po zveřejnění mzdového vývoje poklesla.

Zaměstnanci se budou těšit z nominálního růstu mezd převyšujícího 3,5 procenta v každém ze čtvrtletí letošního roku. Nominální růst mezd by měl za celý rok 2016 vykázat hodnotu 3,7 procenta. Pokud se inflace jako doposud udrží na nízkých úrovních, bude růst mezd velice solidní i v reálném vyjádření. To podpoří spotřebitelské výdaje a důvěru spotřebitelů v ekonomiku, což dále napomůže jejímu celkovému růstu v letošním roce.

Newsletter