Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Kovanda: Takový schodek rozpočtu je neobhajitelný

Ministerstvo financí mělo být ambicióznější ve stanovování schodku. Měl být nižší než 70 miliard korun. Takový deficit je prostě ekonomicky neobhájitelný při mírách hospodářského růstu, který přesahuje čtyři procenta.

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Nyní návrh projedná Sněmovna a musí ho podepsat prezident.

Vláda schválila rozpočet 2016: Schodek je 70 miliard korun

Vláda by nyní už neměla dopustit, aby se opakovala situace z prvních let milénia. Tehdy také při vysoké míře růstu realizovaly příslušní politici poměrně laxní fiskální politiku. Výsledný nárůst zadlužení pak tuzemské ekonomice přitížil v čase, kdy ji zasáhly dopady světové finanční krize. Muselo dojít k výdajovým škrtům v době, kdy je takové utažení opasků sociálně i politicky poměrně náročné.

Schodek na příští rok se mohl ve skutečnosti pohybovat kolem úrovně 50 miliard korun. Ministerstvo financí má nyní – podle aktuálních údajů k plnění rozpočtu – nakročeno k tomu, aby za celý letošní rok vykázalo jeden z nejlepších výsledků svého hospodaření v novodobé české historii. Je tak nyní pravděpodobnější, že letošní rozpočtový schodek bude opět – podobně jako loni – výrazně nižší než schválených sto miliard korun, a to zhruba o 25 miliard. Právě i proto si ministerstvo financí mohlo dovolit být ambicióznější ve stanovení schodku na příští rok.

Příznivé ekonomické podmínky nemusí trvat věčně a je vhodné se právě v těchto časech snažit o redukci veřejného zadlužení. Při úspěšné realizaci této redukce bude ČR těžit z relativně velmi nízkých nákladů na obsluhu svého dluhu a z dobré reputace mezi mezinárodní investorskou komunitou. Oboje výrazně přispěje k jejím dalšímu ekonomickému růstu. Úspory plynoucí ze snížené nákladnosti obsluhy dluhu může totiž vláda následně využívat mnohem přínosněji, například na infrastrukturní investice.

Newsletter