Kovanda: Tempo inflace v únoru zrychlilo na 0,7 procenta

Tempo inflace v únoru mírně zrychlilo na 0,7 procenta. Zaostalo tak o desetinu procentního bodu za předpokladem České národní banky z její aktuální prognózy. Průměrná cena pohonných hmot sice meziměsíčně poklesla o 4,6 procenta, a meziročně dokonce o více než 17 procent, avšak tak jako v lednu tento pokles vyvažovaly jiné faktory. Ve svém odhadu to uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Statistici data zveřejní ve středu 9. března.

„Regulované ceny působily nadále mírně proinflačně, na rozdíl od druhé poloviny roku 2015. Například ve zdravotnictví už v meziročním srovnání neregistrujeme protiinflační tlak způsobený loňským zrušením regulačních poplatků. Stejně tak jádrová inflace, neboli korigovaná inflace bez pohonných hmot, vykazuje stále v rámci možností poměrně svižné tempo,“ dodal Kovanda.

„Další pokles cen pohonných hmot bude i v únoru držet spotřebitelské ceny při zemi. Proti zlevnění pohonných hmot bude působit mírný nárůst cen potravin, případně tabákových výrobků,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused Polsko. Nízká inflace tak Česko jen tak neopustí,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

RoklenFx: Evropská inflace pohřbila euro

Vzhledem k tomu, že tempo růstu cenové hladiny v tuzemské ekonomice zůstává nadále poměrně výrazně za inflačním cílem ČNB, bude centrální banka udržovat svůj intervenční režim minimálně do prvního kvartálu příštího roku, uvedl Kovanda s tím, že nelze vyloučit, že centrální banka bude nucena přistoupit k intenzivnější obraně svého závazku redukcí úrokových sazeb do záporného pásma, byť tomuto scénáři nelze v současnosti přisuzovat vyšší než 15procentní pravděpodobnost.

„ČNB bude bedlivě sledovat kroky Evropské centrální banky, která se na svém březnovém měnověpolitickém zasedání pravděpodobně uchýlí k dalšímu rozvolnění měnových podmínek, což kromě jiného způsobí z hlediska ČNB a jejího závazku nepříliš žádoucí tlaky na posílení koruny vůči euru,“ konstatoval Kovanda.

Newsletter