Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Kovanda: Útlum Číny průmyslu vyhovuje

Tuzemský zpracovatelský průmysl vstoupil do nového roku v nejlepší kondici za poslední léta. Má navíc před sebou i slibný výhled, neboť nejrychleji za posledních šest měsíců rostla v lednu nejen samotná výroba, ale též objem nových zakázek. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Index nákupních manažerů ve výrobě – PMI Markit pro Českou republiku – v lednu vzrostl třetí měsíc v řadě. Zvýšil se z 55,6 bodu v prosinci na lednových 56,9 bodu. Aktuální hodnota představuje největší zlepšení provozních podmínek v průmyslu od loňského července, upozornil Kovanda.

„Zpracovatelskému průmyslu svědčí nejen příznivý stav české ekonomiky, ale též uspokojivý stav na klíčových zahraničních odběratelských trzích. Zpomalení čínské ekonomiky se zatím na stavu tuzemské průmyslové výroby neprojevuje, a to ani zprostředkovaně,“ uvedl Kovanda.

Ekonomové: Poslouchejme slova ČNB o inflaci a ropě

Průmyslu vedle příznivého makroekonomického vývoje podle něj prospívají í nízké ceny vstupů, a to jak pohonných hmot, tak i energií a surovin, zejména kovů. Vzhledem k tomu, že pokles všech těchto cen zásadním způsobem souvisí se zpomalením čínské ekonomiky, lze konstatovat, že situace v Číně zatím českému zpracovatelskému průmyslu spíše vyhovuje.

„To se však může změnit. Zejména v případě ´tvrdého přistání´ čínské ekonomiky – které představuje letošní akutní hrozbu – by se následný útlum globálního hospodářství neblaze promítl i do výkonu našeho průmyslu,“ dodal Kovanda.

 

Tuzemský export loni zpomalil růst na 7,5 procenta. Dominantní podíl má EU. Šampionem v růstu exportu je Slovensko, naopak propadl vývoz do Ruska.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. leden 2016

Newsletter