Král dolar je zpět. Za dveřmi je Fed

Zatímco Češi měli včera volno a slavili Svátek práce, ve Spojených státech bylo poměrně rušno. Začalo dvoudenní jednání americké centrální banky (Fed), rozhodnutí o sazbách bude dnes večer. Dolar včera posiloval. Dostal se na čtyřměsíční maxima a pokořil psychologickou hranici 1,20 EURUSD, pod níž se drží i dnes ráno. Aktuálně je kurz na 1,1998 EURUSD

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dostal na čtyřměsíční maxima, když rostl o 0,66 procenta na 92,57 bodu. Je tak nejvýše od 10. ledna.

Podle analytiků Morgan Stanley byl klíčovým motorem růstu americké měny rozdíl mezi ekonomickými údaji ze Spojených států a ze zbytku světa. Údaje z USA totiž nadále vypadají relativně silně. Investoři si myslí, že plány prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a plány výdajů by mohly přispět k růstu cen, a podpořit tak rychlejší tempo zvyšování sazeb.

 

 

Fed by měl dnes dle očekávání nechat hlavní úrokovou sazbu beze změny. „Hike“ by měl přijít pravděpodobně až na dalším zasedání v červnu, a to s ohledem na možné zrychlení americké ekonomiky.

Z dat dnes bude zveřejněna změna zaměstnanosti v soukromém sektoru dle ADP. Na druhé straně oceánu vývoj HDP eurozóny za první čtvrtletí, růst by měl meziročně zpomalit na 2,5 procenta a mezičtvrtletně na 0,4 procenta.

Koruně se v květnu nedaří a oslabuje vůči oběma hlavním světovým měnám. Dnes ráno se koruna vůči euru obchoduje na 25,67 EURCZK a proti dolaru na 21,38 USDCZK.

Ještě v pondělí odpoledne Bank of America Merrill Lynch uvedla, že v případě ČNB vidí změnu v holubičím sentimentu. Další „hike“ podle banky přijde později, růst úrokových sazeb banka odsunula místo srpna až na listopad. 

Centrální banka zítra zveřejní ve čtvrtek také novou prognózu vývoje ekonomiky. Zasedání bankovní rady se zúčastní všech sedm členů. Rusnok a spol. naposledy zvýšili úrokové sazby letos v únoru. V březnu nechali sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 0,75 procenta.

Z domácích dat dnes bude zveřejněn Markit PMI index aktivity v průmyslu. Odpoledne pak ministerstvo financí oznámí vývoj státního rozpočtu ke konci dubna. 

 

Newsletter