„Král dolar se může stát katem rally Donalda Trumpa“

I přesto, že dolar v posledních dnech slábne, může se výhled jeho posílení stát katem rally Donalda Trumpa. Tak se na aktuální situaci dívá hlavní ekonomický poradce pojišťovny Allianz Mohamed El-Erian.

„Problémy světových ekonomik by mohly vést ke zpevnění dolaru, což by se projevilo v osekání zisků korporátní Ameriky, jejíž produkty by se v zahraničí staly méně konkurenceschopné. Svou roli pak hraje i riziko zvýšeného protekcionismu,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC El-Erian. „Na dolar si jednoduše dejte velký pozor.“

Proč? Pokud se ukáže, že očekávání Trumpovy politiky (v podobě osekání daní a deregulace amerických odvětví) je správné a ve výsledku opravdu účinné, americké akcie se budou těšit dalšímu růstu, který půjde ruku v ruce s dalším zpevněním americké měny. Ovšem právě to by výrazně poškodilo velké americké korporace, kterým by nutně klesly jejich zahraniční tržby denominované v dolarech.

Temná strana silného dolaru

Co se týče dneška, americká měna nejprve oslabila až k 1,062 EURUSD. Poté však tyto ztráty částečně umazala až k 1,058 dolaru za euro.

Tento vývoj pak kopírovala dolarkoruna, která se z 25,58 USDCZK dostala až na 25,52.

Koruna vůči euru, i přes výsledek prosincové inflace na 2 % (inflační cíl ČNB), zůstala na spotovém kurzu beze změny. To odpovídá číslům kolem 27,02 EURCZK.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter