Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Kreml jde po majetku Rusů v zahraničí kvůli výběru daní

S tím jak pokračuje pád cen ropy, Rusko ztrácí kapitál. Kromě opatření centrální banky se také Kreml poohlíží, kde by nové zdroje získal a alespoň část odlivu kapitálu vyplnil. Rozhodl se mimo jiné pro rázná opatření vůči těm, kteří se dle ruských úřadů přes zahraniční podniky vyhýbají daním.

Kritizovaný zákon by měl nabýt účinnost 1. ledna. Dopadat má na ruské občany a firmy, u kterých se Kreml domnívá, že se vyhýbají daním pomocí zahraničních daňových úkrytů. Zákon nově vyžaduje, aby Rusové zveřejňovali vlastnictví zahraničních aktiv a danili je. Odborníci poukazují na to, že prezident Vladimir Putin chce tímto krokem omezit odliv kapitálu v reakci na ekonomické a politické problémy.

Rusko stojí na prahu recese

Mezinárodní cena ropy Brent se blíží pětiletému minimu a ruský rubl zažil v pondělí nejhorší jednodenní pokles od roku 1998. Vytěžená ropa tvoří 39 procent ruského exportu, zpracovaná ropa pak dalších 15 procent podle údajů Massachusetts Institute of Technology. Ještě před propadem cen ropy čelila ruská ekonomika sankcím ze strany EU a Spojených států a zároveň se stále snaží vstřebat vlastní náklady spojené s anexí ukrajinského Krymu. Očekává se, že Rusko přijde v tomto roce o 1 miliardu dolarů svého kapitálu. Podle ruského ministerstva hospodářství poklesly zahraniční investice oproti loňskému roku o 50 procent.

Rusko zavede kontrolu toků kapitálu, pokud odliv zesílí, uvedla CB

Kreml již zkušenosti s používáním „protikorupčních kampaní“ za účelem výběru financí od různých skupin má. Příkladem budiž protikorupční kampaň z roku 2003, která měla za cíl stanovit počet mocných oligarchů. Současná regulace by měla cílit na Rusy se zahraničními vazbami.

Nové historické dno ruského rublu. Centrální banka je na trhu

Marlen Kruzhkov, ukrajinsko-americký právník, který zastupuje investory zemí bývalého Sovětského svazu, kteří chtějí převést své peníze do Spojených států, poznamenal, že mnoho jeho klientů je novým zákonem znepokojeno. Očekává, že jej někteří lidé budou jednoduše ignorovat a podstoupí dané riziko s vírou, že Rusko nemá ani prostředky ani mezinárodní sílu vše řádně sledovat a prosazovat. Dodal, že mnoho lidí bude hledat způsoby, jak se dostat mimo dosah tohoto zákona přidáním třetí osoby, aby si udrželi své zájmy. „Je zřejmé, že je tato cesta riskantní, protože vytváří příležitost pro nepřátelské třetí strany. I přesto se pro ni mnoho lidí rozhodne, protože je méně riskantní než případné dodržování zákona.“

Do nové ukrajinské vlády míří manažeři i finančníci

Edward Mermelstein, Newyorský právník Rheem, Bell & Mermelstein, který řídí mimo jiné investice ruské klientele, řekl CNBC, že závisí na tom, kdo má tento právního proces na starosti. Zákon je možné buď proti „někomu použít“ nebo jen ukazuje, že země prochází převratem a chce jím dokázat, že již není tak zkorumpovaný stát, za který je doposud považována. Mermelstein dodává, že každý, kdo má velké množství podniků mimo Rusko by mělo být znepokojen. „Všichni najednou ukazují, že mají firmy a nemovitostí mimo Rusko ovšem další otázkou je, z jakých peněz pocházejí,“ řekl s dovětkem: „Otevírá to Pandořinu skříňku a pokud jí chce vláda čelit, bude možná muset více zatýkat“. 

Newsletter