Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kreml žádá pomoc rublu od svých vývozců. Direktivně

Největší ruské státní exportní firmy budou muset na trhu směnit část svých devizových příjmů a pomoci tak stabilizovat domácí rubl. Tuto zákonnou povinnost podle zdrojů deníku Kommersant podepsal premiér Dmitrij Medveděv. Podle odhadu deníku by tak v následujících dvou měsících mohla být na trh uvolňována v přepočtu až 1 miliarda dolarů denně.

Cílem opatření, které doplňuje podpůrné kroky centrální banky, je omezit volatilitu měny. Povinnost rozprodávat devizy se má týkat především plynárenského gigantu Gazprom, ropných firem Rosněfť a Zarubezhněfť a producenta diamantů Alrosa.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Rubl dnes sílil o 2 %, zisky ale odepisuje a obchoduje se těsně pod 55 za dolar. Ruská měna je oproti začátku roku o více než 40 % slabší, poté co se začátkem minulého týdne prudkým oslabením dostala až na 80 rublů za dolar, jeho pád a zvýšená volatilita způsobuje v zemi výraznou inflaci.

Ruská centrální banka dnes uvedla, že bude s domácími exportéry prodej deviz konzultovat. „Stálý prodej devizových příjmů v průběhu roku je výhodný jak z hlediska podpory stability devizového trhu, tak z hlediska zajištění rizik exportních firem,“ uvedla měnová autorita.

Centrální banka ve spolupráci s vládou připravuje plán, jehož cílem bude v roce 2015 rekapitalizovat ruské banky a další finanční společnosti. Proti pádu rublu již zasahovala devizovými intervencemi i skokovým zvýšením klíčové úrokové sazby o 6,5 % na 17 %, v úvodu prosince navíc snížila sazby v rámci cizoměnových repo operací ve snaze zvýšit dostupnost dolaru.

Čína nabízí „velkému bratrovi“ podporu rublu, ten sílí

Newsletter