Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Kreml žádá pomoc rublu od svých vývozců. Direktivně

Největší ruské státní exportní firmy budou muset na trhu směnit část svých devizových příjmů a pomoci tak stabilizovat domácí rubl. Tuto zákonnou povinnost podle zdrojů deníku Kommersant podepsal premiér Dmitrij Medveděv. Podle odhadu deníku by tak v následujících dvou měsících mohla být na trh uvolňována v přepočtu až 1 miliarda dolarů denně.

Cílem opatření, které doplňuje podpůrné kroky centrální banky, je omezit volatilitu měny. Povinnost rozprodávat devizy se má týkat především plynárenského gigantu Gazprom, ropných firem Rosněfť a Zarubezhněfť a producenta diamantů Alrosa.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Rubl dnes sílil o 2 %, zisky ale odepisuje a obchoduje se těsně pod 55 za dolar. Ruská měna je oproti začátku roku o více než 40 % slabší, poté co se začátkem minulého týdne prudkým oslabením dostala až na 80 rublů za dolar, jeho pád a zvýšená volatilita způsobuje v zemi výraznou inflaci.

Ruská centrální banka dnes uvedla, že bude s domácími exportéry prodej deviz konzultovat. „Stálý prodej devizových příjmů v průběhu roku je výhodný jak z hlediska podpory stability devizového trhu, tak z hlediska zajištění rizik exportních firem,“ uvedla měnová autorita.

Centrální banka ve spolupráci s vládou připravuje plán, jehož cílem bude v roce 2015 rekapitalizovat ruské banky a další finanční společnosti. Proti pádu rublu již zasahovala devizovými intervencemi i skokovým zvýšením klíčové úrokové sazby o 6,5 % na 17 %, v úvodu prosince navíc snížila sazby v rámci cizoměnových repo operací ve snaze zvýšit dostupnost dolaru.

Čína nabízí „velkému bratrovi“ podporu rublu, ten sílí

Newsletter