Krize centrálních bank, konflikty, slabý dolar. Výsledek? Zlato za 10K

Zlato je v letošním roce miláčkem investorů. Se zhodnocením více než 20 procent patří k aktivům s tím nejlepším výkonem. A to není zdaleka vše. Cena na 1280 dolarech za unci je stále nic proti tomu, co nás čeká. Ano, připravte se na začátek historicky nevídané rally. Příští zastávka zlaté rakety totiž nese nápis „10 tisíc dolarů“.

Jim Rickards, komoditní expert a dle New York Times jeden nejprodávanějších autorů píšících o vztahu komodit a měn, předpovídá na zlatě zcela výjimečný pohyb, jehož katalyzátorem bude „sled nervy drásajících událostí.“

„V dohledné době můžeme očekávat propuknutí další vlny finanční paniky, která zasáhne celý svět,“ řekl Rickards v rozhovoru pro server CNBC. „Za posledních 16 let se systém zhroutil již dvakrát a třetí kolaps je již na cestě.“

Hlavní argumentace, kterou komoditní trader vyslovil už ve své poslední knize „The New Case for Gold“, je založená na faktu, že zlato vždy bylo a vždy bude tím nejlepším bezpečným přístavem v době silné volatility trhů. Investoři by však drahý kov neměli považovat výhradně za investiční nástroj, nýbrž jako prostředek ochrany a zabezpečení.

V tomto směru Rickards poukazuje na rok 2008, kdy banky na pokraji kolapsu musela prostřednictvím několika miliardové kapitálové injekce zachraňovat americká vláda. Obdobně tomu bylo i v roce 1998, kdy byla Wall Street „donucena“ zachránit hedgeový fond Long Term Capital Management. Příští podobná událost se tak podle experta odehraje v roce 2018, přičemž do problémů se dostanou především centrální banky, které budou marně hledat pomoc v poltických kruzích.

„Kdo bude v roce 2018 zachraňovat centrální banky? Jedinou možností je v tomto směru Mezinárodní měnový fond. Pouze ten má rozvahu s dosud naprosto čistým štítem,“ míní Rickards.

A právě tento rok by měl rozpoutat historicky největší zlatou rally, jejíž vrcholem bude cena na 10 tisících dolarech za unci. Nejde však o spatra vymyšlené číslo, nýbrž odvozené od měnového agregátu M1. Ten „zastupuje“ nejlikvidnější aktivum, tedy hotovostní oběživo a vklady na běžných účtech. Hodnota tohoto agregátu je pak podle Rickardse odvozena z velké části od hodnoty zlata a reprezentuje tak denní objem peněž, které mohou lidé ihned utratit.

„Globální měnový agregát M1 je zhruba ze 40 % kryt zlatem. Na světě pak existuje přibližně 35 tisíc tun „oficiálního“ zlata. To dohromady vychází na cenu 10 tisíc dolarů za unci,“ tvrdí komoditní expert.

Svou trochou přispějí i devizové trhy. „Slabý dolar představuje vyšší cenu zlata, silný naopak nízkou. V dolarech denominovaná cena drahého kovu sice fluktuuje, ale zlato jako takové zůstávám konstantní,“ řekl Rickards. „V příštích 6 až 12 měsících se tak připravte na další dolarové oslabení s tím, jak Fed svou měnovou politiku uvolní, nikoliv utáhne, jak většina trhu očekává.“

K růstu ceny zlata pak rovněž dopomohou globální konflikty. „V roce 1933 prezident Roosevelt vyhlásil bankovní prázdniny. Během první světové války pak byla newyorská burza zavřena po dobu pěti měsíců. Ve všech těchto časech evropští investoři prodávali akcie a nakupovali zlato. A dnes? Podívejte se na konflikt o Jihočínské moře. Na situaci na Středním Východě, v Libyi a v Íránu. Všechny tyto oblasti, a nejen ony, jsou jasným důkazem, že systém je zcela nestabilní. A proto je potřeba začít se konečně soustředit na zlato.“

Newsletter