Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Krvácející trhy? Chytří investoři je milují!

Pády akciových burz dokáží zkazit den kdekomu; zvláště pak těm, kteří drží velké balíky akcií. Nicméně inteligentní investoři si z těchto špatných dnů nemusí příliš dělat vrásky. Ba možná právě naopak; kdy jindy totiž použít základní strategii veškerého obchodování?

Buy low – Sell high strategy neboli kup levně, prodej draze. To je nejen základní investiční strategie, ale rovněž klíč k úspěchu při veškerém obchodování či podnikání. Překvapivě málo investorů se však touto jednoduchou a funkční poučkou řídí.

Investoři, a zejména začínající investoři, nejraději kupují akcie populárních firem, o kterých se často mluví v médiích. Teoretici behaviorálních financí to vysvětlují tím, že lidé zkrátka nechtějí investovat čas do pátrání po akciích, které jim přinesou nejvyšší výnos. Raději jednoduše kupují akcie firem, které si nejsnadněji vybaví z paměti, protože u těch instinktivně tuší pokračující úspěch.

Co zbylo k nákupu po rekordech? Akcioví opozdilci

Koupit si akcie Googlu či Applu patrně nevěstí žádný průšvih. Avšak na druhou stranu je jen málo investorů, kteří vydělali balík na investicích do akcií zavedených společností, které se přirozeně prodávají za vysoké ceny. Z tohoto důvodu lze na trhu přirozeně nalézt i výhodnější investiční příležitosti.

Jak píše server GOBankingRates, tyhle akcie jsou hamburgery, které mají cenu 5 dolarů, ale prodávají se za 10. Když jste jen člověk, který má hlad, pak se o to příliš nestaráte. Ale když jste investor, který chce vydělávat peníze, měli byste pátrat po hamburgerech, které se prodávají za 10 dolarů, ale mají cenu 20.

Analýza výnosů a rizik? Zvládnou to i šimpanzi

Jako se investoři hrnou na rostoucí trhy, tak se také štítí těch klesajících. Přitom právě ty mnohdy nabízejí nejziskovější příležitosti ke koupi aktiv. Pokud si pořídíte akcie během pádu na hroutícím se akciovém trhu, je to jako kdybyste nakupovali ve výprodeji. Jak píše server GOBankingRates, právě tady můžete splašit luxusní „malé černé“ za 5 dolarů, které pak na eBay prodáte za 50.

Většina investorů se zdráhá vstupovat na trhy, které zažívají nebo v nedávné době zažily pokles, protože se bojí ztrát. Je však velmi pravděpodobné, že právě po období poklesu cen akcií se tyto akcie prodávají za nižší cenu než je jejich skutečná hodnota, na kterou se zase postupně budou vracet. Jak píše server GOBankingRates, polštář mezi ziskem a potenciální ztrátou je tak zaručen.

Bill Gross: Klíčovým číslem roku je výnos dluhopisů 2,6 %

Newsletter