Krveprolití začíná. Řecká burza otevřena

Dnes se po pěti týdnech vynuceného spánku probudila z letargie aténská burza. Vzhledem k souběhu událostí posledního měsíce jsou investoři jak na trní. Projdou si akcie přímořské země masívním výprodejem, nebo si investiční publikum udrží klid?

První zveřejněná čísla hrají ve „prospěch“ té horší varianty. Dle agentury Reuters se ihned během prvních minut obchodování propadl jak hlavní aténský index, tak i index řeckých bank o 23 %. Z hlediska jednotlivých sektorů si vedou nejhůře banky. Téměř všechny již odepsaly zhruba 30 % ze své poslední červnové zavírací ceny. Právě v jejich případě existují dosud nevypořádané příkazy k prodeji ve výši 100 milionů eur. Je tedy možné, že pokles by mohl pokračovat i v úterý, pokud se během obchodování neobjeví nějací zájemci o koupi.

 Pád nakonec podtrhla i data. Zveřejněn byl řecký index nákupních manažerů, který za červenec spadl na 30,2 bodů, což je nejhorší číslo od roku 1999, kdy začal být tento ukazatel zveřejňován.

Negativní očekávání podpořil už nedělní průzkum agentury Reuters. Ten ukázal, že většina řeckých obchodníků počítá s vášnivým dnem, který se ponese ve znamení poklesu a silné volatility. „Pravděpodobnost toho, že alespoň jedna řecká akcie během pondělního dne bude v zelených číslech je nulová,“ řekl pro server CNBC Takis Zamanis, vedoucí obchodního oddělení společnosti Beta Securities.

Ve střehu jsou taktéž řečtí regulátoři. „Nejsme účastníci trhu, nýbrž pouze jeho pozorovatelé, a proto budeme vývoj pečlivě sledovat,“ prohlásil Kostas Botopoulos, předseda řecké komise pro kapitálové trhy. „Je jasné, že tlak bude silný, ale nejdůležitější je, že se burza otevře,“ dodal. Trpělivost bude dle Botopoulose tedy to nejdůležitější. Po první panické vlně bude potřeba sledovat především to, jaký bude přístup domácích a zahraničních investorů a kdy a při jaké ceně se trhy stabilizují. Samo vedení komise se proto rozhodlo, že chodu trhu nechá volný průběh a nebude do něj zasahovat jakoukoliv intervencí.

I přesto, že byla burza otevřena, stále trvají kapitálová omezení. Domácí investoři tak mohou nakupovat akcie pouze za „čerstvé“ peníze, tedy za finanční prostředky za zahraničí, hotovost, kterou mají doma či v bezpečnostní schránce, nebo prostředky z nových bankovních účtů založených poté, co byl minulý pátek vydán výnos upravující pravidla fungování akciového trhu. Možné je taktéž použít zdroje pocházející z prodeje akcií nebo z obdržených dividend. Zahraniční investoři nejsou omezeni ničím a mohou tedy volně obchodovat.

Zatímco jsi spal, řecký trhu

Newsletter