Která centrální banka má nejpřesnější predikce?

Předpověď inflace a hrubého domácího produktu (HDP) není zrovna jednoduchou disciplínou. Některé centrální banky chybují více, některé méně. Kdo je ale v oboru elitou? Nejlepší výsledky v předpovídání inflace mají podle průzkumu Bloomberg centrální bankéři z Bank of Canada. Propadla naopak jedna z nejstarších institucí v oboru, a to Bank of England.

Server Bloomberg zveřejnil průzkum, který měřil přesnost predikcí centrálních bank zemí G7. Nejzajímavější výsledky, avšak v negativní konotaci, vykázala centrální banka sídlící v Londýně. Ta v komparaci s Evropskou centrální bankou (ECB) a americkým Fedem předpověď inflace podstřeluje. Dobrou zprávou ale je, že trend se v posledních letech změnil k lepšímu, lépe řečeno přesnějšímu, jak ukazuje zelená křivka na grafu, která se v posledních letech více blíží k černé, která představuje hodnotu predikce.

Průzkum byl proveden pro období let 2006 až 2016. Bank of England v prvních osmi letech v tohoto období podstřelovala průměrně o 1,3 procentního bodu. Od roku 2014 se situace obrátila a banka naopak přestřeluje inflaci. Odchylka se ale zmírnila na 1,1 procentního bodu. Právě s výhledem na zvyšující se inflaci oznámil guvernér Mark Carney na posledním setkáním bankovní rady zvýšení krátkodobých úrokových sazeb. Stalo se tak poprvé za více než deset let.

Evropská centrální banka a první krůčky ke změnám

Předpověď inflace je pro každou centrální banku klíčem k důvěře obyvatel. Je základem pro měnově politická rozhodnutí, která ve výsledku ovlivňují firmy i domácnosti. Nezdařené předpovědi jsou mimo jiné také další zbraní do rukou pochybovačů. S tlakem, pod který se většina finančních institucí ocitla po poslední finanční krizi, je každá chyba pod značným drobnohledem. Mezi kritizované opatření centrálních bank patří zejména kvantitativní uvolňování a záporné sazby. Někteří kritici tvrdí, že právě tato opatření přispěla k dalšímu růstu nerovnosti. Ta je je sama o sobě aktuálně citlivým sociálním tématem.

Abenomika pohledem ekonomů. Úspěch, nebo selhání?

Při vyhodnocení výsledků postupoval Bloomberg následovně. Analytici uvažovali předpověď inflace, která byla vyřčena dva roky dopředu a také předpověď HDP, která byla zveřejněna s předstihem „pouze“ jednoho roku. Tyto predikce analytici porovnali se skutečnými čísly, které byly v letech 2006 až  2016 zveřejněny. Celkové skóre pak reflektuje přístup Taylorova pravidla, které dává stejnou váhu přesnosti v predikci HDP a inflaci.

Celkově nejpřesnější v obou kategoriích byl Fed. Kanadská centrální banka je pak nejpřesnější v predikcích inflace. Z výsledků vyplývá, že v Bank of England analytikům výrazněji vychází předpověď HDP, ačkoliv výsledky domácí ekonomiky v průměru přestřeluje. Nejhorší výsledek v predikcích růstu ekonomiky pak vykázala Bank of Japan.

Newsletter