Které firmy vládnou daňovým rájům?

Daňový ráj. Pokud jste firma, milujete ho. Pokud výběrčí daní, nenávidíte ho. Pravdou je, že velká spousta společností má v těchto daňových „azylech“ pro někoho až nepředstavitelnou sumu peněz. Které to jsou?

Server HowMuch.net vytvořil v tomto směru seznam třiceti amerických firem seřazených podle objemu peněz uloženého v daňových rájích. Jako předloha posloužil seznam Fortune 500, který řadí americké soukromé a veřejné korporace podle jejich hrubého obratu. Všechny tyto firmy dosahují miliardových příjmů, což je pro ně dostatečný důvod pro uložení peněz mimo USA.

Výčtu podniků vévodí technologický gigant Apple. Zůstatek jeho účtu v daňových rájích dosahuje velikosti zhruba 181,1 miliardy dolarů. Pro srovnání, tento objem by byl dostatečný na nákup firmy Coca-Cola, Goldman Sachs či Walt Disney. Doložený daňový závazek nakousnutého jablka dosahuje 59,2 miliardy dolarů.

Na druhém místě je General Electric se 119 miliardami dolarů a závazkem o velikosti 34,510 miliardy. Na třetím se pak nachází Microsoft, který má v rájích uloženo 108,3 miliardy dolarů, což odpovídá odloženému daňovému závazku o velikosti 34,5 miliardy.

Nejméně má v daňových rájích firma Dow (19,037 mld. USD) a Caterpillar (18 mld. USD).

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter