Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Které měny světa smete čínská intervence?

Světové měnové trhy v nedávných dnech probudila zpráva ze země, kterou zatím tak nějak nebylo důvodu na forexu sledovat. Kazachstánu. Tamní měna tenge skokově propadla o 22 procent poté, co země vzdala její zakotvení. Důvod? Rozhodnutí Číny devalvovat svou měnu – jüan (RMB). Vedle Kazachstánu krok Ćíny bezprostředně odnesl například Vietnam, který musel také měnu devalvovat. Prudce propadnout na historická minima k dolaru jsme viděli tureckou liru nebo jihoafrický rand. Nastává čas se ptát: Které měny světa budou další? Které jsou ohroženy? Jen ty „exotické“? Ne.

Čína skokově oslabila svou měnu 11. srpna. Z pozice druhé největší ekonomiky světa tak mohutně zamíchala světovými kartami, pokud jde o prognózy vývoje jednotlivých měn i sazeb. Mnohem vlažnější jsou po čínské intervenci sázky na zářijové zvýšení sazeb americkou centrální bankou Fed. Pravidla na rozvíjejících se trzích a v dosahu Číny i arabském světě dosud určoval mix sázek na zvyšování sazeb v USA a nízké ceny ropy. Dalším faktorem je slabý rubl. Trpí země, pro které je Rusko hlavním či významným obchodním partnerem, nově trpí i země ve sféře vlivu Číny.

Kurzy měn bez zpoždění sledujte na Roklen24

Kdo tedy může mít problém? Jednou skupinou jsou ropné země v čele se Saúdskou Arábií. Na hraně Evropy a arabského světa je to Turecko. Významně otřást se mohou další měny postsovětských zemí a hrozbou je Čína pro země jihovýchodní Asie.

Saúdská Arábie je největším světovým exportérem ropy. Podle dat Deutsche Bank její devizové rezervy přesahují 670 miliard dolarů a má tak dost zdrojů na bránění svého režimu měnového zakotvení. Jenže už na posledních datech z OPEC jsme viděli, že míra propadu cen ropy, aktuálně už u 40 dolarů za barel, způsobuje problém i lídrovi trhu a navyšování tržního podílu komplikuje vytěžitelná kapacita ropy bez dalších investic do infrastruktury. Dle dat Bloomberg tak zvolna nastupuje spekulace, že by Saúdská Arábie svůj peg rijálu (SAR) nemusela uhájit. Futures kontakty zatím naznačují zhruba 1% oslabení měny na ročním horizontu, což je ale z pohledu dlouhodobého vývoje měny zásadní a chování traderů se mění z pohledu míry zajištění vůči budoucím pohybům měny i cen ropy.

Turecká lira (TRY) je od čínské intervence na jüanu nejhůře se vyvíjející měnou světa. Pod tlakem je z pohledu uprchlické krize, v podstatě válečného stavu u hranic země i vnitřního násilí, které zemí zmítá poté, co po několik měsíců od voleb nedokázala sestavit vládu a hrozí další předčasné volby.

Ze známějších měn je pod tlakem egyptská libra (EGP). Pohled na forwardový trh ukazuje sázky na více než pětinové oslabení měny na ročním horizontu. Od Arabského jara roku 2011 ale v zemi stále platí omezený přístup investorů na trhu a omezený přístup k cizím měnám. Kolem egyptské libry se otřásají nigerijská naira (NGN), kde forwardové kontrakty ukazují na oslabení o pětinu hodnoty na ročním horizontu – a Nigérie je také vývozcem ropy – nebo ghanské cedi. Také exportér ropy, navíc nestabilní ekonomika, zmítaná rostoucím inflací a zadlužením. V Africe najdeme vazby na export ropy, ale i Čínu a vývoz dalších komodit do ní. Až tři čtvrtiny zambijského exportu tvoří vývoz mědi hlavně do Číny. Tamní ochlazení strhává zambijskou měnu kwacha.

Ve sféře ruského vlivu se otřásají měny Arménie, Turkmenistánu, Kyrgystánu nebo Tádžikistánu. Turmenistán je exportérem ropy. Napětí kolem Ruska, které je dle dat Bloomberg hlavním obchodním partnerem, tamní měnu manat (TMT) oslabilo o pětinu od počátku roku. Další propad o pětinu měně předpovídají analytici švédské SEB banky. Oslabení měny o desetinu až pětinu do roka pak SEB předpovídá také Tádžikistánu s jeho vazbami jak na Kazachstán tak Rusko. Vedle tádžického somoni (TJS) se dle analytiků BMI Research otřesou také arménský dram (AMD), který za rok zpět odepsal zhruba 15 procent což je třetina propadu rublu, a kyrgyzský som (KGS) s vazbami na Kazachstán.

Z asijských zemí největší obavy analytiků míří na malajský ringit (MYR). Dle dat Bloomberg tamní devizovém rezervy poprvé od roku 2010 klesly pod 100 miliard dolarů a měna obchoduje na 17letém dně. Tedy: Od ruské a asijské finanční krize roku 1998.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter