Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Které země mají nejvyšší produktivitu práce? V ČR je co zlepšovat

Množství udělané práce nezávisí jen na tom, jak dlouho v ní pracovníci stráví, ale i na tom, jak jsou při tom výkonní. A pokud jsou výkonní hodně, pak si mohou pracovní týden třeba i zkrátit. A takový je také příběh ekonomik s nejvyšší produktivitou práce. A které to jsou? Žebříček zemí OECD odhalil server Time.com.

Produktivita práce je definována jako objem vyprodukovaných hodnot jedním pracovníkem za určitou časovou jednotku. V rámci zemí OECD toho nejvíce vyprodukují pracovníci v Lucembursku – za jednu odpracovanou hodinu zde vznikne hrubý produkt v hodnotě 93,4 dolarů. To však neznamená, že by se Lucemburčané v práci nejvíce nadřeli – vysoká produktivita práce je dílo především moderních technologií, které zde mají k dispozici. Za Lucemburskem následuje Irsko, Norsko, Belgie a Spojené státy. V první desítce se umístilo také Dánsko, Franice, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko.

Žebříček: Které země vydělají na čtvrté průmyslové revoluci?

Zajímavé přitom je, že nejproduktivnější ekonomiky mají poměrně krátký pracovní týden. První Lucemburčané pracují týdně v průměru 29 hodin a třetí Norové, šestí Dáni a devátí Holanďané dokonce něco málo přes 27 hodin. Pokud se podíváme na druhou stranu žebříčku, pohybuje se průměrná týdenní pracovní doba mezi 35 a 40 hodinami. V Mexiku, které se v žebříčku umístilo jako poslední, se pracuje nejdéle – v průměru 41,2 hodin. Česká republika, která se ze 35 zemí umístila na 25. příčce, má pracovní týden dlouhý v průměru 33,8 hodin.

Kde se podnikání vyplatí? Žebříček zemí s nejnižšími odvody

Newsletter