Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Které země mají nejvyšší produktivitu práce? V ČR je co zlepšovat

Množství udělané práce nezávisí jen na tom, jak dlouho v ní pracovníci stráví, ale i na tom, jak jsou při tom výkonní. A pokud jsou výkonní hodně, pak si mohou pracovní týden třeba i zkrátit. A takový je také příběh ekonomik s nejvyšší produktivitou práce. A které to jsou? Žebříček zemí OECD odhalil server Time.com.

Produktivita práce je definována jako objem vyprodukovaných hodnot jedním pracovníkem za určitou časovou jednotku. V rámci zemí OECD toho nejvíce vyprodukují pracovníci v Lucembursku – za jednu odpracovanou hodinu zde vznikne hrubý produkt v hodnotě 93,4 dolarů. To však neznamená, že by se Lucemburčané v práci nejvíce nadřeli – vysoká produktivita práce je dílo především moderních technologií, které zde mají k dispozici. Za Lucemburskem následuje Irsko, Norsko, Belgie a Spojené státy. V první desítce se umístilo také Dánsko, Franice, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko.

Žebříček: Které země vydělají na čtvrté průmyslové revoluci?

Zajímavé přitom je, že nejproduktivnější ekonomiky mají poměrně krátký pracovní týden. První Lucemburčané pracují týdně v průměru 29 hodin a třetí Norové, šestí Dáni a devátí Holanďané dokonce něco málo přes 27 hodin. Pokud se podíváme na druhou stranu žebříčku, pohybuje se průměrná týdenní pracovní doba mezi 35 a 40 hodinami. V Mexiku, které se v žebříčku umístilo jako poslední, se pracuje nejdéle – v průměru 41,2 hodin. Česká republika, která se ze 35 zemí umístila na 25. příčce, má pracovní týden dlouhý v průměru 33,8 hodin.

Kde se podnikání vyplatí? Žebříček zemí s nejnižšími odvody

Newsletter