Ruský rubl propadl v úvodu úterního obchodování na nové historické dno 38,69 k americkému dolaru a 50,03 k euru pod tlakem velkých ruských firem, které v září čekají splátky zahraničních dluhů. Celkový objem ke splacení dosahuje asi 20 miliard amerických dolarů, odhadl Alexander Golovtsov, hlavní analytik UralSib Asset Management. Situace na ruské měně ovlivnila také ruské akcie, kde v dolarech denominovaný index RTS oslabil o bezmála procento, zatímco rublový MICEX odepsal jen mírně. „Chování na měnovém páru dolar-rubl je panické a iracionální,“ míní analytik VTB24 Alexej Mikheev.
Bývalý ministr financí Alexej Kudrin uvedl, že finanční kondice ruské vlády není dostatečně dobrá na to, aby mohla podpořit všechny důležité státní firmy, volající po nových zdrojích kvůli sankcím Západu proti Rusku, i kvůli již nyní vysokých sociálním výdajům. Pokud by se vůči Rusku uplatnily sankce v podobném rozsahu, jako vůči Íránu, odhaduje propad ruské ekonomiky na 3 až 4 procenta. Pro letošek očekává v nejlepším případě stagnaci (zatímco vláda +0,5 procenta) a pro rok 2015 záporný růst ruské ekonomiky (vláda počítá s plus jedním procentem).
„Firmy se obracejí na vládu ale její schopnost pomoci je omezená kvůli vysokým výdajům jinde,“ uvedl Kudrin k požadavkům ruských firem na financování. Rosněft například požádala o 40 miliard amerických dolarů. Ruská vláda dnes ale uvedla, že investiční program Rosněfti v plném rozsahu schvaluje.
Slova Kudrina ostře kontrastují s komentáři ruských politiků, kteří sankce vidí jako prostor k rozvoji domácího průmyslu a vazeb Ruska na východ.