Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru v mírné ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Koruna se po včerejší lehkém oslabení posunula nad 23,80 za euro.

Kupci se vrací do ČEZu, pražskou burzu podpořila i Erste

Dnešní obchodování v Praze se neslo spíše v poklidném tónu, když se aktivita soustředila pouze do akcií ČEZu a Erste. Index PX přidal nepatrných 0,34 %, ale na lepším než průměrném objemu zhruba 780 mil. korun.

Positivní moment na akciích ČEZ pokračoval i dnes a akcie dosáhla závěrečným kurzem svého maxima z října loňského roku 640 Kč a přidala 0,49 %. Je vidět, že investoři se potichu navracejí do akcií energetik a plán Německa na snížení emisí CO2 z minulého týdne začíná pomalu podporovat názory na oživení jak cen emisních povolenek, i přes zatím nejasný politický konsensus plánu rezervního fondu, tak i samotných cen elektrické energie. Zítřejší, již po sobě několikáté, zasedání zástupců členů EU na sjednocení názoru postupu plánu rezervního fondu CO2 povolenek bude trhem sledováno a může dodat potřebnou dynamiku i do akcií ČEZu. Technické prolomení hranice 640 Kč může vést k otestování maxima ze září 2014, 660 Kč a potvrdilo by to poměrně slušný technický vývoj akcií ČEZu směrem k návrhu dividendy, kterou můžeme čekat kolem dubna/května. Spolu s plánovanou aktivitou na poli fúzí a akvizic během léta a sílícím momentem oživení v Evropě se letos můžeme dočkat  překvapivého pohybu i na tomto, mnohými odepisovaném papíru.

Druhým titulem, který se nejvíce podílel na růstu PX, byla rakouská Erste Bank s růstem 1,6 %. Akcie dohání resp. napravuje své ztráty z minulého týdne a opět se přiblížila k horní úrovni svého obchodního rozmezí za poslední týdny. Pokračující moment z nákupu dluhopisů v Evropě dnes napomáhal evropskému sektoru bank jako takovému a Erste nebyla výjimkou. Domácí Komerční Banka 0,05% stála spíše na okraji zájmu investorů vzhledem ke svým ziskům z minulých týdnů a valuaci, když investoři v regionu spíše obrátili pozornost do bankovního sektoru Polska a maďarské OTP.

Newsletter