Kuroda stiskl tlačítko „odložit“. Finanční pat v USA prozatím končí

Bank of Japan mírně pozměnila znění svého stanoviska týkajícího se očekávání vývoje inflace, v reakci na to japonský jen lehce posílil. Guvernér Kuroda ale během tiskové konference nenaznačil žádné uvolňování stávající politiky. Uvedl, že inflační cíl ve výši dvou procent se nemění, a prohlásil, že BoJ nezvažuje změnu politiky. Tento postoj nahrává obchodníkům počítajícím s nárůstem ceny USDJPY, pokud se cena bude pohybovat nad 110.00-25.

Finanční pat americké vlády skončil, nicméně financování potrvá pouze do 8. února, protože Donald Trump pravděpodobně zahájí kampaň na výstavbu zdi na hranicích i další pokus na zvednutí dluhového stropu.

Donald Trump náhle zavedl třicetiprocentní tarify na pračky (Whirlpool) a solární panely, pravděpodobně ve snaze podpořit domácí výrobce. Zřejmě budeme svědky rozsáhlých diskuzí týkajících se americké obchodní politiky po Trumpově čtvrtečním projevu v Davosu a jeho Zprávě o stavu Unie příští úterý 30. ledna.

Měnový pár GBPUSD zvládl překlenout celou cestu k 1,4000 GBPUSD s málo významnými katalyzátory, kromě technického narušení oblasti 0.8800 u páru EURGBP. Začíná se stále více mluvit o možnosti druhého referenda o Brexitu, když se Velká Británie při jednání s EU nikam nedostane. Není vůbec jasné, zda by druhé hlasování dopadlo s výsledkem pro setrvání v Unii. Ve skutečnosti by si dřívější předseda strany UKIP, Nigel Farage, a ostatní osobnosti podporující Brexit, druhé referendum přáli, protože se domnívají, že by opět převládly hlasy pro odchod z Unie.)

Výhled událostí:

Obchodníci počítající s tím, že kurz EURUSD bude klesat, doufají, že schůze ECB konající se tento čtvrtek přinese stejné zklamání jako schůze Bank of Japan, jelikož tržní očekávání posunu od „jestřábího” postupu ze strany ECB by mohlo předběhnout realitu. Přece jen rozpětí úrokové sazby EU-US dosáhlo nového dna a prezident Mario Draghi může posun na této schůzi oddálit v naději, že posun provede na březnové schůzi. Mezitím bude mít několik měsíců a počká si na výsledky voleb v Itálii. Pokud ano, růst EURUSD by pro teď mohl být nesprávný, ale budeme muset sledovat její aktivitu až pod 1,2100 a dokonce 1.2000, pro pocit, že býčí trh byl prozatím omezen na maximální hodnotu.

Všimněte si profilu Trumpova kandidáta na jedno z uvolněných míst v Radě guvernérů Fed, Marvina Goodfrienda. Zdá se, že jeho názory jsou v rozporu se současnými a možnými kroky Fed, jelikož je proti kvantitativnímu uvolňování, pro negativní sazby, a zastává „jestřábí“ přístup, pokud inflace překročí dvě procenta.

Autorem textu je John Hardy, měnový stratég Saxo Bank 

Newsletter