Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0940 EURUSD. Koruna se drží nad 23,10 za dolar a nad 25,30 za euro.

Kurz 18,80 koruny za dolar? Dle Big Mac indexu ano!

Zdroj: Depositphotos

Big Mac není jen slavným sendvičem od společnosti McDonald’s, jeho název nese i index, který srovnává kupní sílu různých světových měn. Sendviče Big Mac jsou dostupné prakticky po celém světě, jedná se tak o dobré srovnání pod nebo nadhodnocenosti jednotlivých měn. Žebříček je indexován podle ceny Big Mac v USA, ostatní měny jsou pak srovnány v procentuální odchylce kurzu pod nebo nad touto hodnotou.

Index je sestavován deníkem The Economist 2x ročně, a to v červenci a lednu. Ještě loni v létě byla podle žebříčku česká koruna vůči dolaru podhodnocena o téměř 23 %, od té doby však začala výrazně posilovat. Dle dat Big Mac indexu byla koruna ke konci tohoto července podhodnocená vůči dolaru o necelých 13 %. Ještě v lednu přitom byla podhodnocená o 16 %. V USA stál jeden Big Mac 5,58 USD a u nás 105 Kč. Směnný kurz by tak měl být kolem 18,80 koruny za dolar. Aktuální kurz je kolem 22 koruny za dolar . Zajímavé je také srovnání z pohledu inflace. V ČR Big Mac meziročně zdražil o 10,5 %, v USA pak o 8,3 %. Červnová meziroční inflace v ČR přitom dosáhla na 9,7 %, v USA pak na pouhé 3 %.

Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen o 10,7 % a maďarský forint o 28,5 %. U polského zlotého se tak jedná o výrazné posílení, ještě na konci ledna byl vůči dolaru podhodnocen o téměř 24 %. Polská měna byla podobně jako ta česká pro spekulanty atraktivní díky vysokým úrokovým sazbám. Extrémně podhodnocený je stále japonský jen (o více než 43 %), což souvisí se stále uvolněnými měnovými podmínkami. Japonská centrální banka jako poslední na světě drží úrokové sazby v záporu.

Ke konci července přibylo měn, které jsou vůči dolaru nadhodnoceny. Na konci ledna jich bylo jen pět, nyní jich je sedm. Nejnadhodnocenější je stejně jako na konci ledna švýcarský frank, a to o 38 %. Druhá je norská koruna, která je vůči dolaru nadhodnocena o 24 %. Třetí je možná překvapivě uruguayské peso (o 23 %). Dále následují argentinské peso (nadhodnoceno o 7,4 %), švédská (2,8 %) a dánská koruna (1,3 %). Zajímavý je také pohled na euro, které bylo loni dokonce několik týdnů pod hranicí parity, což byl stav, kdy byl dolar silnější než euro. Aktuálně se kurz pohybuje kolem 1,1000 dolaru za euro, společná měna je tak tak dle indexu nadhodnocena o 4,3 %. Ve srovnání s lednem se jedná o výrazný rozdíl. Tehdy bylo euro podhodnoceno vůči dolaru o 1,5 %.

I přes další zvyšování úrokových sazeb v USA očekáváme spíše mírné oslabení amerického dolaru směrem ke konci roku. Při dalším sestavování žebříčku v lednu tak možná bude nadhodnocených měn o něco více. Euro by pak mohlo být ještě výrazněji nadhodnoceno. V eurozóně je stále vysoká inflace a boj s ní bude vyžadovat ještě vyšší úrokové sazby. Oslabit by naopak mohla česká koruna, kde trh již postupně vyhlíží první snížení úrokových sazeb. K tomu by mohlo dojít možná již tento rok. ČNB navíc formálně ukončila intervence na podporu české koruny, ta by tak mohla v následujících měsících výrazněji oslabit.

Zdroj: Purple Trading, Big Mac Index, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter