Kurzy beze změny, přestože se Německu daří lépe, než se čekalo

Včerejší svátek poznamenal i výsledky na měnovém trhu. S výjimkou několika pravidelných reportů se neodehrálo nic, co by mělo moc kurzy významně ovlivnit. Absence významných ekonomických dat i událostí ponechala euro i dolar v zásadě na místě, kde včera obě hlavní světové měny začínaly.

Z dat přišla německá průmyslová výroba. Ta klesla o 0,9 procenta, což na jednu stranu znamená výrazný pokles oproti poslednímu růstu o 0,2 procenta, na stranu druhou je to ale výrazně nižší pokles, než předpokládaných minus 2,7 procenta. Meziměsíčně oproti očekávanému poklesu o půl procenta výroba naopak o 0,5 procenta vzrostla.

Během klidného dne dolar i euro příliš neskákaly. Měnový pár EURUSD zůstal na otevíracích hodnotách a během dne se dostal jen výjimečně v odpoledních hodinách nad úroveň 1,121 EURUSD. Večerní hodiny znamenaly mírný propad, takže ve výsledku dolar i euro zůstaly zhruba na otevíracích hodnotách.

Dnes ráno nepřekvapila data z Číny, která zveřejnila data o inflaci měřené indexem spotřebitelských cen. Ta dle očekávání v dubnu vyrostla meziročně o 2,5 procenta, což je mírné zrychlení z březnových 2,3 procenta. 

I ve Spojených státech byl relativní klid. Ticho narušilo pouze další vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou. Spojené státy dle prezidenta Trumpa došly konečně po dlouhých měsících do konce jednání. Výsledkem ale byla ale výhrůžka čínské protistraně, což ve výsledku nejistotu kolem vyjednávání nijak nesnížilo, spíše naopak.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1199 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1178 do 1,1229 EURUSD.*

Spojené státy zveřejní několik údaje o indexu cen výrobců, obchodní bilance, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a velkoobchodní zásoby.  Dnes začíná neformální summit představitelů zemí Evropské unie. 

Dnes vyjde především zpráva České národní banky o inflaci. Vedle toho bude ČNB zveřejňovat výsledky plnění maastrichtských kritérií, konkrétně otázky dlouhodobých úrokových sazeb. Český statistický úřad dnes oznámí průmyslovou produkci za březen, trh čeká meziroční růst o 0,8 procenta po březnovém zvýšení o 1,5 procenta. Dle predikce Roklen český průmysl poroste o 1,2 procenta. Statistici oznámí také výsledky stavebnictví za březen a údaje o obchodní bilanci. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,78 EURCZK a ve dvojici s dolarem zase od 22,86 až 23,07 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter