Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kvalita úvěrů v USA roste. Ponaučení z krize?

Největší americké banky ve druhém kvartále letošního roku vykázaly nejnižší ztráty z poskytnutých úvěrů za posledních 8 let. K tomu došlo především díky přísnějším úvěrovým standardům, které byly přijaty v reakci na finanční krizi.

Navzdory chmurným předpovědím pro toto čtvrtletí, se největším americkým bankovním věřitelům podařilo do značné míry překonat odhady analytiků, když došlo k růstu objemu úvěrů a zlepšila se i jejich kvalita.

Šestice největších komerčních a spotřebitelských věřitelů ve Spojených státech – Wells Fargo, Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup, US Bancorp a PNC Financial Services – vykázala úvěrové ztráty rovnající se podílu 0,6 % na celkových poskytnutých úvěrech. Oproti předkrizovým 3,3 % je to jasný posun pozitivním směrem.

Nižší než očekávané ztráty z úvěrů a prodej nebonitních aktiv umožnily největším bankovním domům uvolnit rezervy z předchozích let a udržet si dobrou úroveň zisků.

„Úvěrová kvalita se zlepšila na všech frontách,“ pronesl v minulém týdnu finanční ředitel BoA Bruce Thomson. Čistý podíl ztrátových úvěrů banky poklesl na úroveň 0,48 %, což je nejnižší hodnota za posledních 10 let. Thomson rovněž dále sází na to, že by se situace ohledně ztrátových úvěrů měla i nadále zlepšovat.

Další bankovní dům Wells Fargo, který dříve varoval před nižším uvolňováním rezerv, je s dalším výhledem trochu opatrnější. Finanční ředitel John Shrewsberry minulý měsíc uvedl, že „lze jen těžko očekávat, že by mohla být situace ještě lepší“. Aktuální míra odepsaných úvěrů ve Wells Fargo dosáhla v druhém čtvrtletí 0,35 %.

„V nejhorších časech bývají úvěry nejlepší,“ uvedl analytik Gerard Cassidy ze společnosti RBC Capital Markets a dodal: „Nyní vstupujeme do období trvale nižších ztrát z úvěrů a to čistě díky tomu, jak velkou finanční krizí jsme si prošli.“

Na meziroční bázi je zlepšení ve výši odpisů špatných úvěrů mezi zmíněnými bankami patrné přes celé úvěrové portfolio, včetně rezidenčních hypoték, kreditních karet či úvěrů pro komerční účely. U komerčních nemovitostí banky zaznamenaly zápornou míru ztráty, což ve skutečnosti znamená, že během posledního čtvrtletí registrovaly vyšší ziskovost z delikventního dluhu.

Američtí regulátoři se ale potýkají s problémem, kdy chtějí udržet pokračující růst kvality úvěrů, čehož lze dosáhnout využitím tvrdších standardů, ale současně nechtějí narušit tok úvěrů do ekonomiky a ohrozit tak její aktuální křehký růst. Banky ale již z obav před utažením pravidel ze strany regulátorů přistupují k omezování poskytovaných úvěrů firmám s nižším kreditním hodnocením.

„Tento vývoj v růstu kvality poskytnutých úvěrů nemůže trvat věčně, ale prozatím nevidím žádné možné katalyzátory, které by měly z krátkodobého pohledu tuto situaci změnit,“ uvedl pro Financial Times analytik Fred Cannon z KBW.

Newsletter