Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Kvartální zisk Unipetrolu výrazně vzrostl (+komentář)

(Rozšířeno 8:50) Petrochemická skupina Unipetrol dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2015 čistého zisku 1,995 miliardy korun, což je výrazně nad očekáváním analytiků. Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl hodnoty 3,111 miliardy korun, prodeje vzrostly v obou klíčových segmentech – downstreamu i maloobchodě. Obrat Unipetrolu meziročně klesl o 16 % na 23,975 miliardy korun, za čímž stojí hlavně dramatické meziroční snížení cen ropy.

IFRS, (mil Kč) 1Q15 oček* 1Q15 Rozdíl od konsensu 1Q14 Meziroční změna
Tržby 23975 23470 2,2% 28809 -16,78%
EBITDA 2897 2750 5,3% 1726 67,84%
EBITDA marže 12,1% 11,7% 0,4 pb 6,0% 6,1pb
EBIT 2426 2250 7,8% 1100 120,55%
EBIT marže 10,1% 9,6% 0,5pb 3,8% 6,3pb
Čistý zisk 1995 1806 10,5% 937 112,91%

*zdroj: Bloomberg

Unipetrol vidí za růstem ziskovosti zejména dobré využití výrobních kapacit v kombinaci s výrazně vyššími rafinérskými maržemi. „Vysoké rafinérské marže, pozitivně ovlivněné klesající cenou ropy, se nám podařilo využít prostřednictvím 15procentního navýšení prodejů rafinérských produktů,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Firmě podle něj rostly prodeje jak v rámci velkoobchodu, tak v maloobchodní síti Benzina. 

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, Unipetrol v prvním letošním čtvrtletí dosáhl provozního zisku EBITDA LIFO ve výši 2,985 miliardy korun, což je zásadní meziroční zlepšení. „Výši provozního zisku pozitivně ovlivnily vyšší marže na rafinérských produktech a polyolefinech, mírně vyšší rozdíl cen mezi ropami Brent a Ural, nižší interní náklady na energie v důsledku poklesu cen ropy a vyšší prodeje rafinérských i petrochemických produktů. Prodeje paliv podporovala v prvním čtvrtletí také stabilně nízká úroveň šedé zóny, omezená v důsledku legislativních opatření přijatých na konci roku 2013,“ napsal Unipetrol v komentáři k výsledkům. 

V rafinérské části segmentu downstream Unipetrol ve čtvrtletí meziročně zvýšil objem zpracované ropy o desetinu na 1,243 mil. tun. Využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 84 %, když ho negativně ovlivnila především zimní sezónnost a plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech, která proběhla ve druhé polovině března. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 15 % na úroveň 1,055 mil. tun, zejména s ohledem na lepší realizované prodeje u benzínu i nafty. 

Poslední březnový den vydal ÚOHS pravomocné rozhodnutí týkající se nákupu 32,445% akciového podílu Eni ve společnosti Česká rafinérská. Po dokončení transakce, které se očekává do konce dubna, se společnost Unipetrol stane jediným akcionářem společnosti Česká rafinérská. „Akvizice otevírá možnosti pro další zlepšení provozního řízení českých rafinérií a umožní strategickou kontrolu nad těmito aktivy,“ uvádí k transakci Unipetrol.

Prodejní objemy petrochemické části segmentu downstream za první letošní čtvrtletí vzrostly meziročně o procento na 446 tis. tun. Prodeje polyetylénu vzrostly meziročně o 17 %, v případě polypropylénu o 10 %. „Vysokou poptávku po polymerech ovlivňovalo zejména ekonomické oživení, nižší úroveň dovozů do EU a exportní zaměření některých evropských producentů na trhy mimo Evropu, v důsledku oslabování EUR vůči USD,“ uvedl Unipetrol s tím, že provozoval etylénovou jednotku za velmi vysokého 95% využití výrobní kapacity.

Maloobchodní segment Unipetrolu zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2015 provozní zisk EBITDA LIFO 135 mil. korun, což představuje meziroční nárůst o 35 %. Meziročně se zlepšila úroveň palivových marží a to jak na benzínu, tak na naftě. Společnosti se podařilo zvýšit prodeje pohonných hmot, s ohledem na nižší cenovou hladinu vyvolanou poklesem ceny ropy a vlastními aktivitami v oblasti prodeje a marketingu. Pozitivně do výsledku maloobchodního segmentu přispěl i nepalivový segment, zejména lepší prodeje v síti provozoven STOP CAFE. 

Solidní kvartální výsledky naznačoval už vývoj marží, oznámený v úvodu dubna. Modelová rafinační marže v prvním čtvrtletí rostla na 5,5 dolaru za barel, což je výrazný vzestup proti 2,2 USD/b v poslední loňské a pouze 0,2 USD/b v první loňské čtvrtině roku. Narostl diferenciál mezi ropou Brent a Ural o zhruba 13 % mezikvartálně a 21 % meziročně. Pokles zastihl petrochemickou marži, která ale sestupovala z vysokých hodnot. Mezikvartálně nižší je o více jak 14 %. 

„Výsledky Unipetrolu hodnotíme pozitivně. Tržby sice meziročně klesly o 16 % především kvůli propadu ceny ropy, tento propad však přispěl ke snížení nákladů i k rekordní rafinérské marži. Společnosti se tak podařilo spolu s úspěšným využitím výrobních kapacit navýšit ziskovost. K výsledkům přispělo i navýšení podílu v České rafinérské. V průběhu druhého čtvrtletí by se mělo projevit dokončení transakce, kdy se Unipetrol stane 100% vlastníkem České rafinérské. Mělo by tak dojít k dalšímu navýšení produkce. Jak s ní Unipetrol naloží, je však zatím otázkou, nabízí se buď export nebo zužitkování ve výrobě v petrochemii, což by však na druhou stranu navýšilo potřebné investice pro zlepšení výrobních kapacit. Dochází také ke stabilizaci ceny ropy, což může ovlivnit výši marží. Lepší obrázek o budoucím výkonu společnosti tak nabídnou až výsledky za 2. čtvrtletí,“ uvádí k výsledkům analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Newsletter