Kvůli koruně zdraží cigarety. V restauraci si nezapálíte?

Zásadní normy, které k počátku příštího roku zasáhnou tuzemský tabákový trh, schválila vláda. V souvislosti oslabení české koruny od příštího roku zdraží krabička cigaret o 3 až 4 koruny a v dalších dvou letech o korunu až dvě, schválila vláda s novelou zákona o spotřebních daních a uvedl ministr financí Andrej Babiš na následné tiskové konferenci. Od začátku příštího roku by pak také měl platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. O tomto vládou schváleném návrhu informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Babiš: Předvídatelnost daňových příjmů

Důvodem zvyšování spotřební daně je slabší kurz koruny, ale také snaha ministerstva mít jasnější představu o budoucím inkasu daně. „Pro zajištění předvídatelnosti daňových příjmů a z důvodu udržení stability tabákového průmyslu se pro roky 2017 a 2018 navrhuje postupné navýšení sazeb u všech tabákových výrobků,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu.

ČR musí splnit směrnici EU, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší koruna by podle ministerstva bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by ČR svůj závazek nedodržela a zemi by hrozily sankce. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. „Dopady na příjmy státního rozpočtu byly vypočítány staticky, při jejich vyčíslení nebyly zvažovány změny chování spotřebitelů v důsledku navýšení cen tabákových výrobků,“ uvádí materiál.

Inflaci by měl návrh zvýšit v roce 2016 o 0,245 procentního bodu, v roce 2017 a 2018 o méně než 0,1 procentního bodu.

Němeček: 2 miliardy na ušlých daních ušetří přes pět ve zdravotnictví

Zdravotnictvím představená norma krom jiného zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu. Odborníci na závislosti vidí rozhodnutí vlády jako krok správným směrem, norma ale celou oblast závislostí podle nich neupravuje dostatečně.

Stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.

„Zákon poměrně striktně omezuje dostupnost tabákových výrobků a alkoholu mladistvým. Například při internetovém prodeji těchto komodit vyžaduje jasný průkaz věku, tedy že ten kupující je starší 18 let,“ řekl ministr Němeček.

Návrh zákona počítá také s tím, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Zpřísňuje také sankce za porušení zákona. Například pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, byl by podnik okamžitě na dva dny zavřen.

Podle ministra podpořila vláda návrh jednomyslně. Navzdory tomu očekává kolem návrhu bouřlivou debatu v Parlamentu a možná stovky pozměňujících návrhů ze strany poslanců.

„Je to jistě krok správným směrem, i když bych uvítala normu přísnější,“ řekla ČTK Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Přiklání se ke vzniku samostatného zákona o tabáku. „Je to příčina šestiny úmrtí v zemi, tak by si to zákon zasloužilo,“ řekla. K tomu lze podle ní využít Rámcové úmluvy o kontrole tabáku, jež vedle zákazu kouření v uzavřených veřejných prostorách stanoví i vysoké zdanění cigaret či omezení míst jejich prodeje.

Také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil považuje úpravu spočívající jen v zákazu kouření v restauracích za příliš mírnou, postrádá například omezení míst, kde se tabák může prodávat. Podle vládou schválené normy se nesmí tabák a alkohol prodávat ve školských a zdravotnických zařízeních, ostatní místa prodeje zůstávají.

V původním návrhu byl i vznik fondu pro prevenci závislostí, kam by směřovala část daní z prodeje kuřiva a alkoholu, vládní legislativa ale doporučila ho nevytvářet. „Je mi líto, že fond není zatím na stole. Myslím si, že je možné to řešit i jinak, ale nedaří se to už deset let,“ řekl. Uvedl, že stát vybírá daně z oblasti, která zvyšuje výrazně úmrtnost obyvatelstva. Pokusí se tedy, aby fond třeba někdy v budoucnu vznikl.

Ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo celospolečenské náklady na užívání alkoholu, tabáku a drog na 56,2 miliardy korun ročně. Z toho 33,1 miliardy připadá na tabák, 16,4 miliardy na alkohol a 6,7 miliardy na drogy.

„Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně,“ uvedl ministr.

Zákaz nalévání alkoholu dětem a mladistvým je už v platném zákoně z roku 2005 a Němeček ho do svého návrhu přebírá. Podle starší normy se také nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

Newsletter