Spotřebitelská inflace v České republice i ve Spojených státech v září byla vyšší, než trhy očekávaly. To přirozeně vedlo k mírnému posílení domácí měny každého ze států. Výsledky nebyly nijak tragické, neočekáváme vzedmutí další inflační vlny. Znamená to ale, že centrální banky mohou být opatrnější z hlediska uvolňování měnových podmínek.
Tuzemská meziroční inflace v září vzrostla z 2,2 % na 2,6 %. Analytici odhadovali růst cenové hladiny na 2,4 %. Za výraznějším posunem stojí hlavně zdražení potravin. Ty oproti srpnu zdražily o 0,8 %. Podle ČSÚ oproti loňskému září zdražilo například polotučné mléko o 20 %, čokoládové výrobky o 22 % a máslo zhruba o 43 %. Celkově potraviny v meziročním srovnání zdražily „jen“ o 0,3 %, což je stále relativně nízký cenový nárůst oproti jiným položkám ve spotřebním koši. I přesto se růst cen potravin díky své váze ve spotřebním koši podílel 41 bazickými body na celkové meziroční inflaci. Zvýšení inflace ke konci roku je také zapříčiněno relativně nízkou srovnávací základnou stanovenou před rokem. Oscilace meziroční cenové hladiny mezi 2 až 3 % byla letos očekávaná, v příštím roce by se inflace měla dostat k 2% cíli.
Vyšší inflační čísla posílila korunu. Ta se z úrovně 25,35 podívala po zveřejnění dat pod 25,27 EURCZK. S vyšší cenovou hladinou můžeme očekávat ještě více jestřábí postoje České národní banky. Zvyšuje se tak pravděpodobnost potenciální úrokové pauzy na jednom z posledních dvou zasedání do konce letošního roku, což je varianta, kterou guvernér Michl nastínil jako potenciální možnost. Koruna na silnějších úrovních moc dlouho nevydržela a během několika minut se posunula zpět nad 25,30 korun za euro. Důležitá bude komunikace banky, případné jestřábí signály by mohly korunu posílit. Nadále platí, že tuzemská měna by se měla do konce roku dostat na silnější úrovně posunem směrem k 25 korunám za euro.
Z globálního hlediska byla včera důležitá právě americká spotřebitelská inflace. Cenová hladina za Atlantikem klesla v září v meziročním srovnání z 2,5 % na 2,4 %. Je tedy nejnižší od února 2021. Trhy počítaly ještě s trochu výraznějším poklesem až na úroveň 2,3 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly na 0,2 %. Inflační rizika nadále přetrvávají, což je evidentní v jádrové složce inflace, která v meziměsíčním vyjádření zůstala na 0,3 % (očekáván byl pokles na 0,2 %), v meziročním srovnání je to růst o 3,3 %. Ceny v sektoru služeb stále rostou.
Na zveřejnění dat reagoval dolar, který postupně posílil ve večerních hodinách ke 1,0900 EURUSD, ale na těchto úrovních moc dlouho nevydržel. Rizika zvýšené inflace nahrávají více opatrnosti ze strany Fedu ohledně listopadového zasedání. Přestože před několika dny existovala varianta dalšího snížení sazeb o výraznějších 50 bazických bodů (stejně jako v září), tato možnost se nyní jeví jako nereálná. Trhy nyní se zhruba 85% pravděpodobností očekávají pokles sazeb o 25 bazických bodů, a se zhruba 15% pravděpodobností čekají stabilitu. I vzhledem k přicházejícím datům z trhu práce nemusí Federální systém nikam spěchat s uvolňováním monetárních podmínek. Analytici očekávají od současné chvíle až do konce roku celkový pokles o 50 bazických bodů (tj. pokles o 25 bodů v listopadu a 25 bodů v prosinci), což by znamenalo celkový pokles o 100 bazických bodů v letošním roce.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0932 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0891 do 1,0973 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,32 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,16 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,27 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo