Kybernetická kriminalita stojí ročně světovou ekonomiku zhruba 450 miliard dolarů

Kybernetická kriminalita stojí každoročně globální ekonomiku zhruba 445 miliard dolarů, přičemž jen škody napáchané krádežemi duševního vlastnictví podle nedávno zveřejněného výzkumu převyšují ztrátu 160 miliard dolarů. Podle zprávy z centra pro strategické a mezinárodní studia (CSIS) je kybernetická kriminalita růstové odvětví, jež škodí obchodu, konkurenceschopnosti a inovaci.

„Počítačová kriminalita je daň za inovace, jež mimo jiné zpomaluje tempo globálních inovací snížením míry návratnosti inovátorů a investorů,“ uvádí Jim Lewis v prohlášení CSIS. „V rozvinutých zemích má počítačová kriminalita vážné důsledky pro zaměstnanost.“

Podle průzkumu jsou ekonomikami, jež nejvíce pociťují tíhu ztrát, Spojené státy, Čína, Japonsko a Německo. Celková kumulovaná ztráta u nich dosahuje 200 miliard dolarů ročně. Ztráty spojené s únikem osobních informací, jako jsou například ukradené údaje o kreditní kartách, šplhají až na 150 miliard dolarů. Ve Spojených státech se krádež osobních údajů dotýká až 40 milionů lidí, což je zhruba 15 procent tamní populace, zatímco v Německu bylo zaznamenáno 16 milionů případů a v Číně více než 20 milionů. 

Newsletter