Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Léčebné konopí: Miliardový byznys jen pro silné povahy

Lékaři, kteří nám vedle zdravotní sklenky vína budou doporučovat denně trochu marihuany? Konopí proplácené zdravotními pojišťovnami? Česká republika jako lídr ve výzkumu léčebného konopí? I tak může vypadat naše budoucnost, pokud se bude vývoj ubírat správným směrem. Server Roklen24 měl jedinečnou možnost hovořit exkluzivně s americkými odborníky, kteří se rozvojem lékařského konopí intenzivně zabývají.

Konopný boom

Konopí je plodinou, která díky pokračující legalizaci v poslední době přitahuje stále větší pozornost investorů, podnikatelů a odborníků. „Konopný průmysl je pozoruhodným odvětvím, protože je teprve na začátku, a je tak mnohem zajímavější než obory, které již byly plně definované,“ řekl serveru Roklen24 Benjamin Bronfman, významný americký investor do konopí pro lékařské účely.

„Viděli jsme tak příležitost dostat se do rozvíjejícího se odvětví, které, bude-li se vyvíjet správným způsobem, bude mít skutečně pozitivní dopad na pacienty po celém světě,“ dodal Bronfman, který je v představenstvu organizace Americans for Safe Access (ASA) , která se zabývá rozvojem léčby a výzkumem marihuany určené pro léčebné účely. Jen v USA podle něj konopí jako lék používá dva miliony lidí.

Konopný průmysl ve Spojených státech v poslední době zažívá boom, ve kterém se roztáčí miliardy dolarů poté, co se v posledních několika letech vzedmula vlna legalizace marihuany. Prvním státem, který uzákonil používání marihuany pro lékařské účely, byla před dvaceti lety Kalifornie. Od té doby ji pomalu následovaly další, ke zrychlení tohoto trendu došlo po legalizaci konopí v Coloradu v roce 2012 a od loňského roku je marihuana pro lékařské účely legální již ve více než polovině států americké federace. V tuto chvíli svobodné rekreační využití marihuany dospělými osobami umožňuje osm států plus Washington D.C. Programy na legální užití konopí pro lékařské účely má 28 států.

Podle amerického magazínu Forbes jen ve státě Colorado tržby z obchodu s konopím v loňském roce překročily hranici miliardy dolarů. Analytická společnost New Frontier předpovídá, že do roku 2019 bude v americkém konopném sektoru pracovat 255 tisíc lidí a tržby v této oblasti se do roku 2025 vyšplhají na 24,5 miliardy dolarů.

Tato čísla přitom neberou v úvahu možnou legalizaci marihuany v dalších státech, ani případné průlomové výzkumy využití konopí, které by mohly posunout trh s konopím ještě mnohem dále. „Není těžké si představit, že celkový konopný průmysl by mohl být podstatně rozsáhlejší, než naše konzervativní odhady,“ cituje server the Cannabist Johna Kagiu, viceprezidenta analytické divize společnosti New Frontier.

Larry Schnurmacher, managing partner společnosti Phyto Partners, zároveň podle serveru upozorňuje, že velká část obchodu do čísel vůbec není zahrnuta. Většina údajů totiž pracuje s maloobchodními tržbami na úrovni koncových spotřebitelů. Jenomže konopný sektor je spjat s klíčovými sektory, jako je technologie, komerční zemědělství, business management, výzkum a vývoj, strojírenství a mnoho dalších. „Žádné ze současně dostupných čísel či dat nereflektuje miliardy dolarů ve výnosech, které budou přičteny k HDP díky růstu a proliferaci konopné ekonomiky,“ dodal.

Legální i nelegální

To celé však má jeden háček. Na federální úrovni je tato rostlina stále zakázána. „To je trochu frustrující, ale na druhou stranu bychom si nikdy nemysleli, že se dnes dostaneme tak daleko, a jsme optimističtí v tom, že to bude pokračovat,“ řekl Bronfman.

Nedávno byl schválen zákon o legalizaci marihuany pro léčebné účely i v jinak velmi konzervativním státě Západní Virginie. „Myslím, že letos federální vláda schválí legislativu, která umožní státům v tomto ohledu pokročit vpřed,“ řekla serveru Roklen24 Steph Sherer, zakladatelka a ředitelka organizace Americans for Safe Access, v souvislosti s konopím pro lékařské účely. „Rekreační trh je, myslím, hodně pozadu,“ dodala.

Diskuze o všeobecné legalizaci konopí nicméně podle ní na problematiku léčebného konopí vrhá úplně jiné světlo. „Když jsme s organizací před patnácti lety začali v této oblasti pracovat, léčebné konopí vypadalo jako velmi radikální myšlenka. A nyní se konopí pro lékařské účely zdá být velmi konzervativním přístupem k marihuaně.“

Výzkum konopí raději v Čechách

Komplikovaná legislativa ve Spojených státech nutí Američany hledat řešení v zahraničí. Jedním z jejích cílů se stala i Česká republika. Proč? „Protože Česká republika dala dohromady právní rámec, který nám umožňuje klinický výzkum, což je opravdu skvělé, protože v USA vhodný klinický výzkum provádět nemůžeme,“ říká Bronfman.

A kromě toho „na nás velmi zapůsobily akademické instituce tady v České republice, s vědeckými schopnostmi, které potřebujeme, abychom skutečně odhalili potenciál této rostliny,“ doplňuje Sherer. „Díky právnímu rámci a know how je tak Česká republika perfektním místem pro odstartování ICCI,“ dodává. ICCI je zkratka pro International Cannabis and Cannabinoids Institute, což je globální projekt zastřešující širokou škálu odborných činností a projektů týkajících se výzkumu a legálního rámce lékařského konopí. V jeho managementu jsou vedle Benjamina Bronfmana a Steph Sherer dva čeští experti na problematiku konopí: MUDr. Tomáš Zábranský, PhD a MUDr. Pavel Kubů.

„Víte, co se tady odehrává za opravdu vzrušující inovaci?“ zeptal se Bronfman. „Vidíme tu malé společnosti v oblasti biomedicíny, zajímavé testy, rozvíjí se zajímavé technologie, a my důkladně hledáme, abychom ulovili tento typ podnikatelů, a pokoušíme se je propojit s konopím.“

Co se legislativy týče, je podle Bronfmana zatím v oblasti léčebného konopí na špici Holandsko, pokud jde o podnikatelské prostředí, tak Kanada. Šanci na to, stát se v této oblasti do budoucna lídrem však má podle něj i Česká republika.

Dotknout se, či nedotknout, to je, oč tu běží

I přes jednoznačně pozitivní trend je situace v USA je zatím kvůli nejednotné legislativě komplikovaná a řada investorů, kteří by se rádi na konopném boomu nějak podíleli, se bojí podstupovat riziko, které s sebou obchod s nelegální plodinou nese. „Americký trh je tak unikátní, že je obtížné se přesně rozhodnout, kam chcete investovat,“ říká Bronfman. A proto se mnozí snaží na marihuanové vlně participovat alespoň na dálku. Vznikají tak například tisíce aplikací pro chytré telefony a tablety, pomocí nichž si můžete například vyhledat nejbližší zdroje, lékaře (Weedmaps) či zjistit kvalitu a recenze konopných produktů (Leafly), nechat si poslat rostlinky či léky svého výběru i na předpis lékaře až domů (Eaze), získat pomocníka pro pěstování vlastního konopí (GrowBuddy), sdílet své zkušenosti na specializované sociální síti (Duby, MassRoots) a mnoho, mnoho dalších.

„Řada inovací a aplikací je vedena právě z toho pohledu, že lidé slyší o konopí, jsou nadšeni, chtějí do toho investovat, protože to považují za vzrušující, pak se jdou poradit s právníky,“ a ti je upozorní na tresty za porušení antidrogového zákona, které jsou v USA skutečně odstrašující. Úřady vám mohou zabavit veškerý majetek a poslat vás minimálně na pět či deset let do vězení. „Takže když lidé uvažují o tom, jak investovat do konopného průmyslu v USA, jde doslova o to, zda se této rostliny dotknou či nedotknou,“ říká Steph a dodává: „Většina lidí, které právníci informují o rizicích spojených s kontaktem s rostlinou, na to nemá žaludek.“

Farmaceutickým společnostem rozsvítit, ne vytřít zrak

Proti legalizaci marihuany bojují hlavně farmaceutické společnosti, které se bojí o své zisky z prodeje léků. Jenže podle Sherer je tento přístup krátkozraký. „Myslím, že toto je příležitost pro farmaceutické společnosti dostat se ze zajetého uvažování, kdy se snaží extrahovat z přírody jen to, co se jim zlíbí, a místo toho najít cesty, jak dostat přírodu zpět do medicíny.“ Proto by podle ní měly farmaceutické společnosti změnit svou strategii, zaměřit se na budoucnost a rozvoj konopného průmyslu bedlivě sledovat.

Každý večer trochu trávy

Bronfman i Sherer také shodně potvrzují, že na rozvoji konopného průmyslu se bude výrazně podílet stárnutí populace ve vyspělých zemích. „Stejně, jako dnes lékaři doporučují lidem dát si každý večer sklenku vína, předpovídám, že do deseti let vám budou lékaři, jakmile váš věk překročí čtyřicítku, budou doporučovat dostat do vašeho organismu každý den určitou dávku kanabinoidů,“ řekla Sherer. To podle ní neznamená, že byste si měli denně dát jointa, ale užívat ji ve formě nějakého preparátu nejen když jste nemocní, ale i preventivně, ke zlepšení či udržení kvality života.

Konopí hrazené pojišťovnami

Sherer, stejně jako řada dalších propagátorů této léčivé rostliny, upozorňuje také na to, že legalizace konopí pro lékařské účely přináší díky snížení nákladů na zdravotní péči nemalé ekonomické výhody. „V USA jsme zjistili, že v každém státě, který má zákony povolující léčebné konopí, se dramaticky snížily výdaje ze zdravotního pojištění díky menšímu počtu předepisovaných léků lidem, kteří brali lékařské konopí, a snížila se také četnost návštěv na pohotovosti.“

Ashley Bradford a W.David Bradford z Univerzity Georgia ve své analýze dle serveru the Cannabist odhadují, že americký celonárodní program umožňující užívání konopí pro léčebné účely daňovým poplatníkům ročně ušetřil 1,6 miliardy dolarů vyplácených na předpisy z veřejného zdravotního pojištění v rámci programů Medicaid a Medicare.

Z těchto důvodů je podle Sherer třeba do budoucna překonat velkou bariéru a přesvědčit zdravotní pojišťovny, aby změnily svůj pohled na věc, a začaly léky z konopí pacientům hradit. Podle ní na tom mohou jen vydělat. Připomíná přitom revoluci v pojištění automobilů, kde některé americké pojišťovny začaly nabízet bonusy řidičům, kteří dostali pokutu za překročení rychlosti. Zjistilo se totiž, že řidiči, kteří jezdí rychle, mají z nějakého důvodu méně nehod. „A tak se dostaly velké pojišťovací společnosti tam, kde jsou dnes, protože se na pojištění dívaly jiným způsobem, a myslím si, že zdravotní pojišťovny teď mají obrovskou příležitost podpořit úspory nákladů a také inovativní aktivní pomoc svým zákazníkům.“

Výzvou v některých zemích může být podle Sherer také přesvědčit samotné pacienty o tom, že konopí může být plnohodnotným lékem. Pokud žijete v „kultuře, kde lidé používají legalizované konopí, jako například v České republice, kde je legalizováno pro osobní použití, a zároveň je zde známé tradiční užívání konopí v tinkturách, a tato rostlina je tak součástí společnosti, pak může být těžké přimět pacienty k tomu, aby konopí považovali za lék,“ říká s tím, že si pak lidé myslí, že konopí používané pro rekreační účely bude stejné, jako to ve formě léku.

V České republice je léčebné konopí legálně dostupné od dubna 2013 výhradně na elektronický recept s omezením. Lékaři jej smí předepisovat pro zmírnění potíží pacientům s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V nejbližší době se na serveru Roklen24 můžete těšit na podrobnější analýzu situace ohledně léčebného konopí v České republice.

Benjamin Bronfman je americký hudebník, podnikatel, investor a ochránce životního prostředí. Je významným investorem do léčebného konopí, členem představenstva organizace Americans for Safe Access a institutu International Cannabis and Cannabinoids Institute (ICCI), založeného v ČR.
Je spoluzakladatelem společnosti Global Thermostat, která vyvinula technologii zaměřenou na snižování koncentrace CO2 v ovzduší. Je strategickým poradcem a hlavním investorem do společnosti Algae Systems, jež vyvinula technologii na zpracování odpadní vody za použití CO2 a přeměňuje ji na obnovitelná paliva a hnojiva.
Je spoluzakladatelem ekologické značky hudebních nosičů Green Owl. Byl členem rockové hudební skupiny The Exit (pod jménem Ben Brewer) a v současné době je členem hudebního uskupení Teachers. Je synem herečky Sherry Brewer a bývalého CEO společnosti Warner Music Group Edgara Bronfmana Jr.
Steph Sherer je zakladatelkou a výkonnou ředitelkou organizace Americans for Safe Access, která se zabývá rozvojem léčby a výzkumem marihuany určené pro léčebné účely. Tato organizace, založená v roce 2002 je největší národní organizací pacientů, lékařských expertů, vědců a dalších zainteresovaných Američanů, která podporuje bezpečný a legální přístup ke konopí pro léčebné účely a jeho výzkum. ASA spolupracuje se zákonodárci po celé zemi na přijímání a vylepšování legislativy týkající se léčebného konopí a zastupuje pacienty v Kongresu.
K založení této organizace vedla Sherer její přímá zkušenost s léčebnými účinky konopí a její zkušenosti s politikou. Jejím cílem bylo vybudovat silné hnutí pro ochranu pacientů a jejich práv. Sherer je přední mezinárodní expertkou na obhajování zájmů pacientů v otázkách léčebného konopí. Je ve vedení projektu International Cannabis and Cannabinoids Institute (ICCI), založeného v ČR.

Newsletter