Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Lednová inflace dosáhla téměř dvouciferných hodnot

Klíčové body

  • Meziroční inflace dosáhla v lednu 9,9 %. V únoru očekáváme pokoření hranice meziročního růstu cen na úrovni deseti procent vlivem nízké srovnávací základny a pokračujících proinflačních tlaků.
  • Na růst cen tlačí ceny energií, které mohou vlivem hrozícího konfliktu na Ukrajině dále zvyšovat.
  • Koruna na naměřené hodnoty lednové inflace téměř nereaguje.
Zdroj: Shutterstock

Český statistický úřad svolal k prvním datům o inflaci z letošního roku tiskovou konferenci. Tato konference vyvolala mezi veřejností debaty, protože statistický úřad kvůli inflaci běžně setkání neplánuje. Spekulovalo se nad dvěma variantami. První variantou bylo, že tiskové konference k inflaci budou nově v letošním roce svolávány kvůli prudkému růstu cen. Druhou variantou byla existence předběžných výsledků, které ukazovaly na vyšší než očekávánou inflaci v lednu. Dvouciferná hodnota inflace by byla důvodem pro svolání takové „netradiční“ konference. Vzhledem k naměřené hodnotě inflace můžou být pravdivé obě varianty.

Výsledná hodnota meziročního růstu cen v lednu roku 2022 činila 9,9 %, což je o 3,3 % více než v prosinci. Mezi hlavní vlivy dle očekávání patřil růst cen elektřiny o 18,8 % a plynu o 21,5 %. Rostla také cena potravin, a to konkrétně o 9,4 %. V meziroční inflaci se také výrazně odrazil růst ceny nemovitostí, kdy imputované nájemné vzrostlo o 15,2 %, což je zrychlení o půl procentního bodu proti prosinci. Meziměsíčně pak nejvíce zdražovaly energie.

Vyšší ceny energií tlačí s jistým zpožděním i na ceny dalších skupin zboží a služeb, kde tedy můžeme očekávat další zdražování v průběhu roku. V cenách v České republice nejsou navíc proinflační vlivy plně propsány. Na růst cen tak bude tlačit i setrvačnost proinflačních tlaků z posledních měsíců. Únorová meziroční inflace by kombinací proinflačních tlaků měla dle očekávání přesáhnout hodnotu 10 %, kdy srovnávací základna z února loňského roku je relativně nízká.

V oblasti očekávané inflace vyšly dva makroekonomické výhledy od MFČR a ČNB, které shodně ukázaly očekávanou průměrnou inflaci v letošním roce na úrovni 8,5 %. Oba výhledy shodně očekávají pokles růstu cen v druhé polovině letošního roku. Důvodem má být očekávané uklidnění situace na světových trzích, alespoň částečné zlepšení situace v narušených odběratelsko-dodavatelských vztazích a vyšší srovnávací základna z konce roku 2021. Eskalace a další vývoj konfliktu na Ukrajině však může tato očekávání smést ze stolu.

Problémy na Ukrajině budou problémem pro celý svět. Případné neshody s Ruskem můžou vést k dalšímu zdražování energií a nervozitě na trzích, která se může opět odrazit do komplikací s dodávkami klíčových výrobních vstupů. To by vedlo ke zpomalení produkce a dalšímu růstu cen. Očekávaný pokles inflace na konci roku je tak v současné době méně pravděpodobný, než byl na začátku letošního roku. Průměrná míra inflace v letošním roce tak může být vyšší než ze strany ČNB a MFČR očekávaných 8,5 %. Při souhře proinflačních tlaků může inflace překonat 10 %.

Newsletter