Legalizace marihuany? Krotí zloděje, sebevrahy i opilé řidiče

Ačkoliv v řadě států je prodej marihuany legální pro lékařské účely, rekreační uživatelé se již s takovým pochopením nesetkávají. Obyvatelům některých zemí to však v jejím veselém užívání často vůbec nebrání. Jak informoval server Telegraph.co.uk na základě dat Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu, nejvíce onu zelenou rostlinku milují na Islandu, kde ji užívá přes 18 % populace. V závěsu jsou pak Spojené státy, kde je přes 16 % aktivních uživatelů.

Top 15 zemí s největším počtem uživatelů marihuany podle dat OSN můžete vidět na následujícím obrázku.

Česká republika se v žebříčku OSN umístila na 15. pozici s téměř 9 % milovníků marihuany. Avšak konopí je zde legální pouze pro lékařské účely. Nabízí se tedy otázka, nakolik je zakazování marihuany (buď zcela, anebo pro rekreační účely) účinné. Jak uvádí server Grizzle, nejviditelnějším efektem legalizace marihuany je obvykle nikoli prudký nárůst spotřeby, ale zejména prudký pokles cen.

Ekonomie drog: Jak funguje obchod s kokainem?

V akademické literatuře navíc existuje řada studií, které naznačují, že legalizace marihuany má i některé pozitivní efekty.

Legalizace a kriminalita

Arthur Huber III, Rebecca Newman a Daniel LaFave z Colby College zkoumali, jaký vliv má legalizace konopí pro lékařské účely na majetkovou kriminalitu. Použili pro to data ze Spojených států, v rámci kterých jednotlivé státy přistoupily k oné legalizaci odlišně. Míra majetkové kriminality sice v USA systematicky klesá, avšak výzkumníci ve svém paperu zjistili, že ve státech, které konopí pro lékařské účely legalizovaly, klesl počet krádeží a loupeží o 5 % více.

Více marihuany, méně sebevražd

Mark Anderson, Daniel I.Rees a Joseph J. Sabia zase na amerických datech zkoumali, zda existuje nějaký vztah mezi legalizací marihuany a mírou sebevražd. Ve svém paperu z roku 2014, který byl publikován v Journal of Public Health, zjistili, že legalizace konopí v amerických státech byla spojena s poklesem míry sebevražd u lidí mezi 20 a 39 lety o úctyhodných 10,8 %.

Zvyšuje legalizace marihuany riziko smrtelných nehod?

Legalizace a veřejné rozpočty

Je logické, že pokud bude prodej marihuany legální, vláda získá dodatečné výnosy na jejím zdanění. Tyto prostředky, které by jinak zmizely na černém trhu, pak může použít například na léčení závislostí. Colorado jako první americký stát, který legalizoval marihuanu pro rekreační účely (v roce 2012), vybralo v roce 2015 na souvisejících daních 135 milionů dolarů navíc. A jak uvádí Journalist´s Resource, americké vlády by legalizací a následně zdaněním marihuany ve výši 25 % mohly získat 4 až 12 miliard dolarů navíc.

Marihuana a řízení pod vlivem

Podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mají zhruba 30 % smrtelných dopravních nehod na svědomí opilí řidiči – to je ročně téměř 10 tisíc životů. Něčím, co tento nelichotivý statistický údaj může pomoci snížit, je ovšem legalizace marihuany. Podle paperu ekonomů z Univerzity Colorado Denver, který byl v roce 2013 publikován v Journal of Law and Economics, vedla legalizace marihuany k lékařským účelům v dotčených amerických státech k 8 až 11% poklesu smrtelných dopravních nehod spojených s alkoholem.

Marihuana a stát Colorado

 

Newsletter