Lehman Brothers těžebního průmyslu

(Aktualizováno 16:36) Akcie anglicko-švýcarského komoditního giganta Glencore prošly výrazným výprodejem. Jen během pondělí odepsal titul na londýnské burze zhruba 29 %, v úterý pak v Hongkongu dalších 27 %. Firma tak během historicky největšího intradenního poklesu ztratila na hodnotě více jak tři miliardy liber. Během úterka však titul část propadu umazal, a to díky oficiálnímu vyjádření vedení ohledně dostatečné provozní i finanční robustnosti celé společnosti. Glencore si tak připisuje rally o více jak 16 %.

Propastný pád přišel poté, co byla zveřejněna studie firmy Investec. Ta v rámci své analýzy poukázala na silné zadlužení těžařské společnosti, které značně převyšuje úroveň všech jejích kolegů. Velikost dluhu dospěla až na takovou výši, že Investec varuje před situací, kdy by Glencore své dosavadní zisky musela použít výhradně na splacení svých dluhů. Dalším negativním fundamentem je i celkový propad světových komoditních trhů, který byl odstartován poklesem čínské poptávky.

Analytici Investec do budoucna očekávají další propad. Vysoké zadlužení a nízké ceny komodit by tak ve výsledku mohly vést až k „totálnímu umazání veškeré hodnoty akcií“, a tedy i celé společnosti.

„Těžařské společnosti se doslova nacpaly levnými úvěry, aby si udržely náskok v závodě o co nejrychleji rostoucí produkci, který přišel v návaznosti na čínský stimul z doby těsně po poslední finanční krizi,“ připisuje server CNBC slova studie. „Negativní dopady této činnosti budou postupně silnější s tím, jak se prodlužuje čas zprovoznění nových dolů,“ dodává ve svém názoru Investec.

Lehman Brothers těžařského sektoru?

Někteří analytici celou situaci přirovnávají k roku 2008, kdy americká investiční banka Lehman Brothers byla z důvodu nedostatku likvidity nucena požádat o ochranu před svými věřiteli.

„Glencore je jako Lehman Brothers. Těžařská společnost má jedno z nejširších obchodních portfolií od uhlí, mědi až po železnou rudu. Nejde však jen o firmu, která dostává rudu ze země. Jakmile bude tento fakt odhalen, jeho dopad bude celosvětový,“ řekl pro CNBC Frank Holmes, ředitel společnosti U.S. Global Investors.

Holmes přitom poukazuje především na vysokou úroveň ukazatelů zadluženosti, jako je například poměr kapitálu věřitelů a kapitálu akcionářů, který v podstatě reflektuje míru finančního rizika spojeného s danou podnikatelskou činností. Glencore dlouhodobě kladl důraz především na zdroje od věřitelů, aby si zajistil dostatečné výnosy, vysvětlil Holmes. Do toho navíc drží velké množství kontraktů s ostatními společnostmi těžařského segmentu, a proto by případným pád anglicko-švýcarské firmy mohl vyvolat dominový efekt.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Poměr kapitálu věřitelů vůči kapitálu akcionářů dosahuje úrovně 1,12. Konkurenti jako je například Rio Tinto s 0,59 či Antofagasta s 0,37 body jsou na tom mnohem lépe (vit graf č.1). Faktem ale je, že většina konkurence se zabývá převážně pouze těžbou. Glencore má však i vlastní rozsáhlé oddělení tradingu s komoditami.

Obavy ohledně zadlužení společnosti se projevují i v nákladech na zajištění, které existuje především ve formě swapů úvěrového selhání (Credit Default Swap, CDS). Náklady zajištění pětiletého dluhu o velikosti 10 milionů dolarů dnes dosahují částky 533 630 dolarů, přičemž minulý rok stejná nákladová položka dosahovala „pouze“ 210 520 dolarů (viz graf č.2).

Názory se liší

Nařčení z bytí novou Lehman Brothers těžařského sektoru nezůstalo bez odezvy. Zdroj blízký vedení Glencoru, který si přál zůstat v utajení, tento názor razantně dementoval.

„Rozhodně nemáme stejný obchodní model ani sílu pákové efektu, který měla Lehman Brothers. Problém americké investiční banky byl nedostatek likvidity. My ve své rozvaze držíme 10,5 miliardy dolarů volných a okamžitě použitelných financí, a to ještě před samotným ohlášením restrukturalizace dluhu,“ zní slova anonymního zdroje poukazujícího na prodej aktiv o hodnotě zhruba 10 miliard dolarů, které mají být následně použity na umoření dluhu a vytvoření dostatečného kapitálového polštáře.

Těžař Glencore oznámil mimořádný plán na snížení dluhu

Přirovnání k Lehman Brothers odmítá i Andrew Sullivan, vedoucí ředitel oddělení sales and trading společnosti Haitong Interantional Securities. „Lehman držela potřebná aktiva, avšak nebyla je v té době schopna prodat. Glencore tuto možnost má, sice na za cenu, která by byla žádoucí, ale i tak je možné získat dodatečné zdroje pro umazání dluhu,“ řekl Sullivan.

Faktem ale zůstává, že rozhodující je čas. Pokud budou ceny komodit nadále klesat, nebude to pouze Glencore, kdo se dostane, nejen do dluhových, problémů.

Kdo bude další?

Ostatní těžaři jako BHP Hilton a Rio Tinto sice nečelily tak razantnímu poklesu jako jejich anglicko-švýcarský kolega, avšak i jejich vedení musí v brzké době jednat. Jde především o zachování stávající úrovně vyplácených dividend, které dle Investecu zaberou při jednom ze scénářů dalšího vývoje zhruba polovinu operačního cash flow.

Vyjma propadu cen komodit je pak hrozbou i dluhový trh. Ten by měl být zasažen především v době, kdy Federální rezervní systém provede navýšení své hlavní úrokové sazby. Spousta firem sledovaného odvětví se totiž udržuje „naživu“ především díky levným půjčkám.

 

Newsletter