Dolar pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Polský zlotý drží ztrátu, nehledě na posilující euro proti dolaru. Koruna se posunula pod dnešní otevírací cenu směrem k 25,90 za euro, v mírném zisku je i maďarský forint.

Letní „šňůra“ centrálních bank. ČNB bude zvyšovat sazby

Evropská centrální banka má své letní zasedání za sebou. I přesto, že jsme se nedočkali žádného velkého překvapení, někteří investoři začali opět sázet na euro. Tento týden štafetu centrálních bank přebere Bank of Japan, Fed, Bank of England a nakonec Česká národní banka, přičemž poslední dvě by měly přistoupit ke zvýšení svých sazeb.

Začneme-li krátkou rekapitulací, od ECB jsme se v minulém týdnu nedočkali v podstatě ničeho nového. Z našeho pohledu sice sehrává jistou roli fakt, že guvernér Draghi naznačil sbližování výhledu zvyšování sazeb mezi Radou guvernérů a peněžního trhu, i tak jde ale o odhad týkající se doby příštího roku (dle našeho názoru od září 2019 dále). Někteří investoři si i přesto našli důvody k tomu, aby po týdnech skepticismu vsadili na euro. Nekomerčního sázky na long eura se tak odrazily od svého více než ročního dna a posunuly se na 29,6 tisíc. V případě dolaru, u kterého je otázka vyšších sazeb mnohem více aktuální, fondy věří v jeho další zpevnění, čemuž odpovídá více než 231 tisíc otevřených long pozic.

V tomto týdnu nás čeká několik zasedání zahraničních centrálních bank. Tím prvním bude Bank of Japan, nad kterou se v posledních dnech vznáší mraky spekulace. Agentura Reuters nedávno přinesla informaci, že japonská centrální banka debatuje o možnostech změn své expanzivní měnové politiky tak, aby byla ještě více dlouhodobě udržitelnější. Nutí ji k tomu především stále pokulhávající inflace, v jejímž případě se hovoří o osekání výhledu, který bude představen právě tento týden v úterý.

I přesto, že v tomto případě by se mělo hovořit spíše o ještě více expanzivní politice, naprostá většina ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg věří, že Bank of Japan dosáhla svého limitu, a tudíž příští krok bude restriktivního rázu. My sice nepředpokládáme, že by guvernér Kuroda přistoupil k tak náhlé akci, část trhu ale věří v možné změny buďto ve formě cílované hladiny výnosu 10letého japonského dluhopisu (dle banky Goldman Sachs existuje 35% pravděpodobnost, že výnos tohoto instrumentu bude během příštího měsíce nad současnou úrovní), případně v rámci programu QE či u sazeb bankovních rezerv.

Po Bank of Japan se dočkáme zasedání Fedu. Tentokrát však bez tiskové konference guvernéra Powella i bez aktualizovaného výhledu. Předpokládáme, že americká centrální banka zopakuje svou červnovou rétoriku, kde zazněla otevřená podpora pokračování postupného utahování úrokových sazeb, navíc s důrazem na pozitivní vývoj americké ekonomiky, který potvrdila páteční data výkonu za druhý kvartál. Nečekáme sice, že by Fed v srpnu zvyšoval sazby, ve zbytku roku se ale tohoto kroku dočkáme dle našich odhadů i dle prognózy banky ještě dvakrát (zřejmě září a prosinec). 

Dnes nás ze zahraničních dat čekají ukazatele důvěry eurozóny a německá inflace, v USA pak bude zveřejněn index sledující průmyslovou aktivitu v oblasti Dallasu. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,165 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,156 do 1,169 EURUSD.*

Koruna má před sebou klíčovou událost, kterou je čtvrteční zasedání České národní banky. Zatímco ostatní světové centrální banky se v létě nemají, resp. dle našich odhadů se nebudou mít, k žádné velké akci (vyjma Bank of England), u ČNB tomu bude dost možná naopak.

Vzhledem k tomu, že koruna se i nadále drží na slabších úrovních, než ČNB původně předpokládala, a že se v domácí ekonomice stále drží nezanedbatelné inflační tlaky, očekáváme ve čtvrtek úrokový hike o velikosti 25 bazických bodů. Vedle toho bude představena nová prognóza, která dle našeho odhadu – a ostatně i dle slov ředitele sekce měnové ČNB Tomáše Holuba – představí výhled rychlejšího zvyšování sazeb ve srovnání s tou předchozí. Zajímavé bude sledovat i očekávanou trajektorii kurzu koruny. Vzhledem k očekávanému vyššímu tempu růstu sazeb bude bankovní rada zřejmě pracovat s posilováním domácí měny, vedle toho však bude nutné vzít v potaz i další proměnné, například ty plynoucí ze zahraničního dění. Otázkou tak bude, jak moc se ČNB podaří investory navnadit jestřábí vidinou častějších hiků. A pokud by výstup ze srpnového zasedání vyzněl ještě mírněji, než trh očekává, není vyloučeno, že by domácí měna mohla oslabit.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,57 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,87 až 22,18 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter