Americké výnosy po včerejším poklesu opět rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, od rána ji však postupně umazává v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint drží zisky, jediná koruna oslabuje k 25,95 za euro.

Letos naposledy? Jak vidí čtvrtý „hike“ ČNB v řadě ekonomové?

Počtvrté v řadě a letos již popáté. A naposledy s viceguvernéry Mojmírem Hamplem a Vladimírem Tomšíkem. Bankovní rada České národní banky včera dle očekávání zvýšila sazby. Rozhodnutí ale nebylo jednomyslné. Pro „hike“ hlasovalo pět ze sedmi bankéřů. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, se zvýšila o 0,25 procentního bodu na 1,75 procenta. Jaké jsou ohlasy ekonomů?

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler uvedl, že nová prognóza v tuto chvíli nepředpokládá zvýšení sazeb v prosinci, průměrná repo sazba v prvním čtvrtletí příštího roku je na úrovni 1,9 procenta, což odpovídá stabilitě saze v prosinci a zvýšení o 0,25 procentního bodu začátkem února. Na druhou stranu prognóza pro letošní 4. kvartál čeká průměrný kurz ve výši 25,70 EURCZK. „Pokud by tak koruna zůstala v následujících dvou měsících spíše blíže hladiny 26 Kč za euro, další zvýšení sazeb na prosincovém jednání by mohlo přijít. Guvernér Rusnok jej také podmínil slabou korunou, nicméně v tuto chvíli spíše čeká, že pro letošní rok ČNB se zvyšováním sazeb skončila,“ dodal Seidler.

„Náš aktuální základní scénář prognózy počítá s tím, že by k návratu posilování koruny mohlo dojít na přelomu letošního a příštího roku, což by pro příští rok mohlo znamenat jen jedno zvýšení sazeb a další dvě zvýšení v roce 2020, kde k tomu přispěje i pozvolné zvyšování sazeb v eurozóně,“ míní analytik České spořitelny Jiří Polanský. „Pokud bude ale koruna slabá i v příštím roce, například kvůli pokračování rychlého zvyšování sazeb v USA a ekonomickým rizikům pro eurozónu, mohla by ČNB zvýšit v příštím roce sazby celkem třikrát. Tento scénář vnímáme jako alternativu, když celkově je v tuto chvíli téměř nemožné predikovat například chování současné italské vlády pro příští rok,“ poznamenal Polanský.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák upozornil na to, že ačkoliv pro ekonomiku není aktuální zvýšení sazeb žádný šok, firmy už ho pociťují. „Navíc se sazby zvyšují v době, kdy jim rostou náklady, protože rostou mzdy, zdražují se energie a další dodavatelské ceny. Pro rok 2019 nevidím pro firmy dobrou zprávu,“ konstatoval.

Podle generálního ředitele developerské firmy Ekospol Evžena Korce včerejší krok bankéřů zásadně ovlivní hlavně 100 tisíc domácností, které si každoročně sjednávají hypotéku. Hypoteční sazby na rozhodnutí ČNB totiž reagují výrazným růstem. Centrální bankéři tak patří k největším hrobařům snů o vlastním bydlení. „Už dříve totiž centrální bankéři opakovaně zpřísnili kritéria pro získání hypotéky, čímž od ní zcela odstřihli minimálně pětinu klientů. Každý rok tak o možnost pořídit si vlastní nemovitost přijde na dvacet tisíc domácností. Ty nejen že budou muset zůstat v zajetí nájemního bydlení, ale zhorší se jim výhled do budoucna. Vlastnictví nemovitosti je totiž jedním z nejlepších zajištění na stáří,“ dodal Korec.

Česká měna včera posilovala, stejně jako polský zlotý a maďarský forint. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,82 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,93 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,60 do 22,81 USDCZK.*

Americké ministerstvo práce dnes odpoledne zveřejní „Nonfarm Payrolls“, tedy údaj o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice. V říjnu by měla vytvořit 200 tisíc pracovních míst, když v září to bylo 134 tisíc míst. „Zatímco zářijová čísla kvůli hurikánu zklamala, říjen by měl vše napravit. Americká čísla by tak měla nadále vytvářet dolaru podporu. Ta naopak chybí euru a dnešní statistiky PMI z průmyslového sektoru to rozhodně nenapraví. U Itálie se dokonce obáváme snížení aktivity, což by se stalo poprvé za poslední více než dva roky,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Dolar, který se ve středu dostal na 16měsíční maximum, včera vůči euru ztrácel. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1436 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,1 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1342 do 1,1453 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter