Letos pětkrát a dost. ČNB v novém složení sazby nezvýší

Týden centrálních bank dnes zažije své finále. Už včera večer rozhodl o zvýšení sazeb americký Fed. O něco později ponechala sazby beze změny japonská centrální banka, a to na minus 0,1 procenta. Změna se dnes nečeká ani v Británii a ani na domácí scéně.

Éra zpřísňování měnové politiky se v USA chýlí ke konci. Fed letos počtvrté zvýšil sazby a zároveň naznačil, že v příštím roce s tempem navyšování zpomalí. Základní sazba se zvýšila o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. 

V příštím roce Fed počítá s dvojím zvýšení sazeb, ještě v září to mělo být trojí zvýšení. Rovnovážná úroková míra je nyní dle Fedu na úrovni 2,8 procenta.

Fed snížil předpověď růstu americké ekonomiky v roce 2019 na 2,3 procenta, v září přitom počítal s růstem o 2,5 procenta. A čeká další pokles i v budoucnu. V roce 2020 se tempo ekonomiky má dále snížit na dvě procenta. Předpovědi jsou hluboko pod prognózou Trumpovy administrativy. Ten trvá na tom, že díky „jeho“ daňovým škrtům bude růst HDP v příštích letech činit tři procenta.

Ve 13:00 zveřejní rozhodnutí o sazbách Bank of England. Změna se nečeká, hlavní sazba by měla zůstat na 0,75 procenta. „Vzhledem k současné nejistotě ohledně brexitu se zdá vyloučené, že by Bank of England dnes zvyšovala sazby. Banka dala jasně najevo svou opatrnost, když v poslední době vytvořila několik stresových scénářů krizového vývoje brexitu. Další směřování měnové politiky ve Velké Británii bude záležet na tom, jakým způsobem ostrovní království opustí EU,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Dolar po rozhodnutí Fedu o sazbách začal posilovat pod 1,1400 EURUSD. Dnes zatím oslabuje, aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1420 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1356 do 1,1463 EURUSD.*

Bankovní rada ČNB bude dnes poprvé v novém složení jednat o sazbách. A bude to premiéra pro dva nové členy Tomáše Holuba a Aleše Michla. Před Vánoci by zvýšení sazeb bylo překvapením. Bude se čekat, co během tiskové konference naznačí guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB letos zvýšila sazby celkem pětkrát, v listopadu to bylo počtvrté v řadě. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 25 bazických bodů na 1,75 procenta.

Česká měna včera posilovala a přiblížila se k úrovni 25,70 EURCZK, později ale o své zisky přišla. Podobný vývoj byl i proti dolaru, koruna se dostala pod 22,55 USDCZK, ale středu končila na 22,60 USDCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,82 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,48 až 22,71 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter