Letos se připravte na paritu, volá do světa Goldman Sachs

Událostí roku 2017 bude dosažení parity eura a dolaru, tvrdí americká banka Goldman Sachs. Co bude motorem dolarové rally?

Za dosažením parity bude podle „Goldmanů“ stát americká centrální banka. Fed prozatím očekává, že během letošního roku zvýší své sazby celkem třikrát, což je ve srovnání s Evropou přesně opačný trend.

„Hlavním motorem nebude valuace, ale především úrokový difirenciál,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs. „Pokud odhadujeme správně, Fed letos zvýší sazby mnohem víckrát, než je v aktuálních tržních cenách započítáno.“

Fed se bojí přehřátí ekonomiky. Proč? Kvůli fiskálu, resp. Trumpovi

I přes oficiální odhad Fedu, většina analytiků předvídá pouze dvě kola zvyšování sazeb. Hatzius je o něco větším „jestřábem“, jelikož se drží proklamovaných tří navýšení, a to v červnu, září a v prosinci. Podle Goldman Sachs však existuje i 35% pravděpodobnost, že první kolo tzv. úrokové normalizace proběhne již v březnu. Cyklus vyšších sazeb by v takto „rychlé“ variantě byl mnohem pozvolnější, ovšem nikoliv bezrizikový.

„Pokud by v aktuální situaci byly sazby udržovány stabilní, pravděpodobně by došlo na výrazné přehřátí americké ekonomiky, což není v souladu se zájmem centrální bankéřů,“ míní ekonom. „Současná kauzalita je takové, že od dobře se vyvíjející ekonomiky se dostáváme k vyšším sazbám.“

Páteční euro překvapení aneb když do hry vstoupí počítače a algoritmy

Pravdou je, že parita eura a dolaru je zatím v nedohlednu. Během dneška si americké měna přispala ztráty, a to až k 1,057 EURUSD.

Obdobně se vyvíjela i dolarkoruna, která se aktuálně obchoduje na 25,55 USDCZK.

Eurokoruna zůstává i nadále beze změn na 27,02 EURCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter