Levná ropa si vybírá daň

Levná ropa si začíná vybírat svou daň. I přesto, že v pátek proběhne zasedání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), téměř nikdo neočekává, že by došlo k jakémukoliv snížení denní produkce z dosavadních 30 milionů barelů za den.

Cena „černého zlata“ od června minulého roku prošla více jak 40% propadem. Byť je OPEC na trhu černé komodity jasným hegemonem, masivní cenový propad už začínají pociťovat i někteří jeho členové. Vítr z ekonomických plachet postupně ztrácí například Saúdská Arábie.

Oficiální data přebraná agenturou Bloomberg ukázala, že se saúdskoarabská ekonomika potýká s nejrychleji zpomalující poptávkou po úvěrech od roku 2011, stejně tak se již třetí měsíc v kuse postupně ztenčují devizové zásoby země. V neposlední řadě je zvolnění patrné i v oblasti soukromých neropných podniků, kde se index nákupních manažerů za květen propadl na nejnižší úrovně za poslední rok.

Tato zveřejněná data tak jasně potvrzují, že ani největší arabská ekonomika nebyla zcela ušetřena dopadů rapidního poklesu ceny ropy. To vše umocňuje fakt, že si Saúdskoarabské království prochází obdobím politickým změn, stejně tak ho tíží i probíhající konflikt s Islámským státem. Vláda je tak nucena urychleně jednat. Jedinou její možností je úprava plánů vládních výdajů, která dle informací Mezinárodního měnového fondu navýší deficit až na 20 % ekonomického výstupu země.

„Zatímco celková úroveň růstu zůstane pravděpodobně stabilní, jeho kvalita bude záviset především na vládní spotřebě a investicích,“ řekl pro agenturu Bloomberg Raza Agha, vedoucí ekonom oddělení Středního Východu a Afriky v londýnské společnosti VTB Capital. „Soukromý sektor bude negativním sentimentem na ropě zasažen mnohem více, především pak na regionálních úrovních,“ dodal ekonom.

Politická situace a ekonomický výhled

Saúdská Arábie momentálně vede boj proti rebelům Islámského státu, kteří působí na území sousedního Iráku. V domácí politice pak král Salmán, který na trůn nastoupil teprve v lednu letošního roku, provádí vnitřní politické změny, v jejichž rámci již dvakrát promíchal složení kabinetu a udělal ze svého syna v pořadí druhého nástupce saúdskoarabského trůnu. „Právě politické změny vnesly do programů vládní spotřeby a investic poměrně citelnou nervozitu,“ řekl Simon Kitchen, stratég z investiční banky EFG Hermes.

Hrubý domácí produkt Saúdské Arábie by měl dle očekávání agentury Bloomberg letos dosáhnout 2,5% růstu, což je nejmenší číslo od roku 2009. Růst produktu, který v sobě nezahrnuje ropný sektor, by pak dle MMF měl dosáhnout 4,5 %, což je v porovnání se 7% průměrem z let 2000 až 2011 poměrně znatelné zpomalení.

Naděje spočívá na akciovém trhu

S tím, jak se blíží otevření saúdskoarabské burzy zahraničním investorům, naděje se upírá taktéž na akciový trh. „Kolem otevření burzy panuje obrovský optimismus“, tvrdí Jason Tuvey, specialista na Střední Východ v londýnském Capital Economics. „I tak ale stále platí, že valuace tamních akcií jsou poměrně vysoké, stejně tak cena ropy se ještě nějakou dobu udrží na nízkých úrovních. Z těchto důvodů bude budoucí ekonomický růst pravděpodobně mnohem slabší, než by v předchozí dekádě,“ dodal Tuvey.

Financování vládních výdajů

Saúdskoarabská vláda financuje svůj rozpočtový schodek výběrem vkladů, které má u centrální banky. To však vede ke krácení zahraničních rezerv. Hodnota čistých zahraničních aktiv se v dubnu snížila o 11,5 miliardy dolarů, přičemž tříměsíční propad dosahuje více jak 45 miliard dolarů, zhruba 7 % jejich celkové hodnoty.

MMF očekává, že zvýšení vládních výdajů bude financování prostřednictvím státních dluhopisů. Nestalo by se tak poprvé. V roce 1999 saúdskoarabská vláda stejně tak financovala výpadek ropných příjmů. Tehdy velikost vládního dluhu dokonce dosáhla více jak 100 % HDP země. Des tento poměr dosahuje pouze 2 %.

Saúdská Arábie se chystá otevřít burzu zahraničním investorům

Newsletter