Levná ropa zatápí exportérům. Kteří doplácejí nejvíce?

Ropa má, jakožto zdaleka nejobchodovanější komodita s celkovým objemem 786,3 miliard USD (téměř 19 bilionů CZK) jen za uplynulý rok, na mezinárodním trhu výsadní postavení. Jestli dokáže propad na komoditním trhu způsobit svému vývozci nepříjemnosti, o ropě to platí dvojnásobně, uvádí server Visual Capitalist. Tato skutečnost je způsobena především množství zemí, které černým zlatem kryjí rozpočty, pojišťují růst nebo na něm staví sociální politiku.

Pokud tyto ekonomiky nedohoní ušlé zisky včas, mohou se stát velmi křehkými. Při dlouhodobých potížích může situace ve vývozní zemi vyústit v politickou krizi nebo dokonce změnu režimu.

Zpráva přichází k několika nepřekvapivým závěrům;

  • Země s vysokými náklady na barel se budou muset připravit na těsnější rozpočty.
  • Plně závislé ekonomiky nemohou v nejbližší době očekávat zlepšení hospodářské růstu.
  • Hlavní exportéři mohou čelit propadu domácího kurzu.

Nejvýrazněji se situace promítá ve Venezuele. Vysoká závislost na příjmech PDVSA způsobuje nefunkčnost náročných sociálních programů, implementovaných v době rekordních cen. Ke krizi se navíc přidala hyperinflace a fronty na základní spotřební zboží se stojí celé hodiny.

Stav trhu nepřispívá ani vývoji v Rusku, kde cena ropy tvoří společně s pokračujícím konfliktem na západě země, vodu na mlýn nacionálním tendencím.

V přímém ohrožení se nachází také Brazílie, čelící tzv. olympijské kocovině, která společně s příjmy Petrobrasu hrozí zemi nejhorší hospodářskou krizí za posledních 30 let.

V neposlední řadě stojí za zmínku Kanada, zápasící především s vysokými náklady na barel, při kterých mají těžaři značné problémy udržet požadované zisky.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter