Levné peníze budou ještě levnější

Jak popsat aktuální ekonomickou situaci? Globální ekonomický růst skomírá, u kormidla stojí centrální banky. Jaký je jejich plán? Podpořit růst. Jak? Levnými penězi, které budou v budoucnu pravděpodobně ještě levnější.

V souvislosti s centrální bankami se hovoří především o jejich hlavní zbrani, kterou jsou úrokové sazby. Prostřednictvím nich mají měnové autority možnost dostat do oběhu větší, či menší objem likvidity, což se následně projeví na hospodářském výkonu země. Agentura Bloomberg se v tomto směru zaměřila na celkové rozdělení světového HDP podle jednotlivých zemí a jejich aktuální úrokové politiky.

Výsledná čísla mluví jasně. Největší podíl (24 bilionů dolarů) na světovém HDP drží ty země, jejichž centrální banky udržují své sazby v rozmezí 0 až 1 %. Druhá příčka (18 bilionů USD) patří těm v pásmu od 1 % do 5 %. Třetí místo (12 bilionů) se nese v pokrizovém trendu, kterému odpovídá situace nulových záporných sazeb. Čtvrtý největší podíl (5,3 bilionů dolarů) zaujímají země, jejichž centrální banky zavedly nekonvenční (alespoň je tak stále stále prezentována) politiku záporných sazeb.

Co bude dál? Jak se zdá, tak spekulace o možném utahování měnových politik se postupně vytrácí. Potvrzuje to i šetření agentury Bloomberg, která se zaměřila na 33 světových zemí a jejich úrokové politiky. Z odpovědí dotázaných vyplynulo, že v celkem 20 případech se během příštích šesti měsíců čeká další osekání sazeb. Ve výsledku se tak dá předpokládat, že se koláře skupiny „nula“ a „menší jak nula“ budou postupem času ještě zvětšovat….

Newsletter