Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Levnější pivo? Jen Babišův populismus

AKTUALIZOVÁNO Záměr vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) snížit daň z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na 10 procent je podle oslovených politologů především populistickým krokem. Stejný názor má Unie výrobců a dovozců lihovin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že jde o marketingový tah na podporu elektronické evidence tržeb​​.

Místopředseda vládních lidovců Jan Bartošek řekl, že KDU-ČSL Babišův návrh nepodpoří. „Pan ministr financí si musí vybrat. Jestli chce víc rozdávat a k tomu snižovat daně, to mi jde proti sobě,“ dodal. Proti snížení DPH u točeného piva se staví pravicová opozice. Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že populisté „vyzobávají“ jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. Kritikou nešetřil ani předseda ODS Petr Fiala.

„Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními. Vnímáme ten jeho návrh za trochu populistický,“ řekl výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart, který se domnívá, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by znevýhodnil likérníky a vinaře. Navíc se má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat.

Petr Just z Metropolitní univerzity Praha však upozorňuje na to, že šéf hnutí ANO může na podobné odsouzení sázet a později chce debatu stočit ke kritice Evropské unie, pokud by její předpisy snížení daně neumožnily.

Také politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v návrhu vidí sázku na možný pozitivní ohlas veřejnosti. „Návrh systémový zcela jistě není, to není pochyb,“ poznamenal. Vláda podle něj totiž podniká řadu kroků přesně opačným směrem. „Vnímám to jako další z mnoha populistických kroků Andreje Babiše, který cítí, že se blíží krajské volby, kde mohou rozhodovat i takovéto maličkosti,“ konstatoval Mrklas.

Snížení DPH na sudové pivo odebere ze státního rozpočtu asi 160 milionů korun ročně. Nesoulad piva ve snížené sazbě DPH s právem EU hnutí ANO odmítá.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. leden 2016

 

„Babiš, který se snaží hledat možnosti, kde hledat politické body, může využít antievropanství, které se začíná promítat v českém prostředí. Může říct, že chtěl něčeho dosáhnout, ale EU mu to nedovolila. Vytvoří dojem, že zlá EU nám brání v tom, abychom snížili ceny. Myslím, že populismus tam je, ale neměli bychom nechat odvést naši pozornost jen tímto směrem,“ řekl Just.

Odborník na nepřímé daně ze společnosti PwC ČR Martin Diviš uvedl, že, snížit DPH u sudového piva na deset procent je možné rozdělením restauračních služeb na „pivní“ a ostatní. Směrnice EU o DPH totiž neumožňuje uvalení snížené sazby DPH na pivo prodávané jako samostatné zboží.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by Česko mělo proti nadměrnému pití alkoholu bojovat, ne daňově zvýhodňovat alkoholické nápoje a zvyšovat jejich dostupnost. Babišův návrh postupuje proti schválenému vládnímu plánu boje proti dopadům alkoholu.

Případným snížením DPH podle Babišova záměru by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem EU by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli dnes Babiš a jeho náměstkyně Alena Schillerová.

Podle svazu pivovarů je v ČR přibližně 40 tisíc malých restauračních podniků. Zaměstnávají 167 tisíc lidí. „Více než 50 procent z nich neprodává teplé jídlo a jejich příjem je z větší části závislý na prodeji piva,“ uvedl Šámal. Podle něj činí i u restaurací, které vaří, čtvrtinu tržeb právě prodej piva. „Proto může být snížení DPH na pivo vhodným řešením, které pomůže, aby sektor pohostinství zvládl překlenovací období zavádění elektronické evidence tržeb,“ dodal předseda.

Ministerstvo financí informovalo, že sníženou sazbu daně je možné aplikovat na restaurační a cateringové služby, přičemž je na volbě každého členského státu, zda z této položky vyloučí dodání alkoholických nebo nealkoholických nápojů. 

 

Populismus bují?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. leden 2016

Newsletter