Levnější pohonné hmoty a jídlo. Rozhýbá korunu inflace?

Českou měnu na počátku nového týdne prověří další důležité číslo od statistiků, kteří dnes oznámí listopadovou inflaci. Dle predikce Roklen index spotřebitelských cen zpomalí meziroční růst na 1,9 a meziměsíčně klesne o 0,2 procenta. Trh čeká meziroční růst o dvě procenta a meziměsíční pokles o 0,1 procenta.  Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámí listopadovou nezaměstnanost, měla by zůstat na říjnových 2,8 procenta.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése signály z domácí ekonomiky naznačují, že by inflace mohla v listopadu klesnout pod dvě procenta. Naposledy tempo růstu tuzemských cen zpomalilo pod cíl ČNB letos v dubnu.

„K slabší hodnotě za minulý měsíc by měl přispět pokles cen pohonných hmot a pravděpodobně i cen potravin. Tempo růstu cen tak zůstane daleko za očekáváním ČNB, která ve své prognóze zveřejněné na začátku listopadu pracovala s meziročním růstem 2,5 procenta. Slabší čísla však nebudou mít na měnovou politiku žádný vliv, jelikož po očištění o volatilní složky inflace se její jádrové vyjádření bude blížit hodnotě, s jakou ČNB pracuje ve své předpovědi,“ míní Šoltés.

Z prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba vyplývá, že celková  se inflace začátkem příštího roku zvýší v rámci horní poloviny tolerančního pásma cíle, kde se bude nacházet i po zbytek roku 2019. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2019 a 2020, se shora přiblíží k 2% cíli. 

Koruna minulý týden, který nabídl řadu čísel z ekonomiky, vůči euru posilovala. Ještě na počátku týdne byla lehce pod úrovní 26 korun za euro, na konci týdne byl kurz ale již pod 25,90 EURCZK. 

Dnes ráno se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,64 až 22,83 USDCZK.*

Dolar týden vůči euru zakončil blízko úrovně 1,1400 EURUSD, když zhruba v polovině týdne posiloval až k hranici 1,1300 EURUSD. Za oslabením byla horší než očekávaná páteční čísla z amerického trhu práce. Tamní ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila zhruba 155 tisíc nových pracovních míst, trh čekal 200 tisíc. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 procenta, což je nejnižší úroveň od roku 1969. Slabší byl také růst mezd.

Členka FOMC Lael Brainardová v pátek uvedla, že ekonomický obraz je obecně pozitivní, rizika ale rostou v zahraničí a na amerických korporátních dluhových trzích.

Šéf santlouiského Fedu James Bullard zopakoval svoji výzvu vůči centrální bance, která by si podle něj měla dát pauzu se zvyšováním úrokových sazeb.

Investory stále více trápí napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které by mohlo postihnout americkou ekonomiku. Navzdory tomu, že prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek se dohodli na devadesátidenním příměří.

Důležitým dnem týden bude úterý, britští poslanci budou totiž hlasovat o schválení dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Ve středu před hospodářským výborem Kongresu vystoupí šéf Fedu Jerome Powell. Ve čtvrtek pak bude jednání ECB, překvapení se nečeká.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1428 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1317 do 1,1433 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter