Libra oslabuje ve stínu hrozby lockdownu

Klíčové body

  • Libra oslabila proti dolaru na nejslabší hodnoty za více než 12 měsíců.
  • Za slabou librou stojí obavy z opatrnosti BoE a zhoršující se pandemická a ekonomická situace na ostrovech.
  • Negativní dopady nové mutace na světovou ekonomiku budou zřejmě nižší, než se očekávalo.
Zdroj: Depositphotos

Libra ve středu oslabila proti dolaru na nejslabší hodnoty za více než poslední rok. Stojí za tím tamní pandemická situace. Denní přírůstek nově nakažených se už od července drží na relativně vysokých hodnotách a v posledních týdnech počty nakažených navíc rostou. Celou situaci komplikuje i nová mutace viru, která si vyžaduje posilovací dávku očkování. Obavy z protipandemických opatření, které by mohly uzavřít některé sektory ekonomiky a zpomalit další, tlačí na oslabování sterlingu.

Hrozba dalšího zhoršování pandemie a s ním spojená rizika lockdownů se přirozeně projevila i do ekonomického výhledu země. Premiér Velké Británie již hovoří o tzv. plánu B, který spočívá ve zpřísňování v současnosti zavedených pravidel. Dojít by mohlo i na omezení pohybu osob na hromadných akcí bez tzv. COVID pasu, kterým obyvatelé Velké Británie prokáží očkování proti viru. V rámci plánu B by mohlo být nařízeno a vymáháno zavedení režimu práce z domova pro pracovníky, kteří své pracovní povinnosti mohou takto plnit.

Tlak na slabší libru působí i stále sílící spekulace ohledně kroků Bank of England, jejíž zástupce by zhoršující se ekonomická a pandemická situace mohla odradit od zvýšení úrokových sazeb na posledním letošním zasedání. Očekávání trhů přitom ještě před pár týdny ukazovala na první zvýšení úrokových sazeb na ostrovech od začátku pandemie. Obavy z odložení utažení měnové politiky ze strany BoE dále posilují i vyjádření jejích zástupců, kteří hovoří o opatrnosti před takto důležitým krokem. Je tak pravděpodobné, že se BoE rozhodne s utahováním měnové politiky počkat, jak se pandemická a hospodářská situace v zemi bude dále vyvíjet.

Výrazné oslabování libry proti dolaru v posledních dnech poukazuje na rozdíl v rétorice jednotlivých centrálních bank, kdy předseda Fedu v minulém týdnu mluvil o rychlejším tempu snižování nákupů aktiv.

Čínský jüan proti dolaru se naopak podíval na nejsilnější hodnoty od května roku 2018. Řada investorů a obchodníků spoléhá na to, že tamní centrální banka skrze měnovou expanzi dokáže i přes šíření nové varianty viru COVID-19 udržet růstovou tendenci tamní ekonomiky. To by v konečném důsledku vedlo i k omezení ekonomických dopadů nové varianty viru na světovou ekonomiku.

Spekulace o omezeném dopadu nové varianty viru na světovou ekonomiku snížily zájem na trhu o bezpečné přístavy, jako je právě dolar. To vytvořilo prostor pro posílení jüanu. Oslabení obav z dopadu nové varianty viru COVID-19 může vést také k uvolnění tlaku na rizikové měny, mezi které patří i česká koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1327 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1256 do 1,1341 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,45 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,38 až 22,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter