Libra pohledem fundamentů i techniky. Připravte se na posun!

Kurz GBPUSD včera poklesl pod klíčový support kolem 1,2400-25.Vzápětí však rychle nalezl nový směr, když představitelka Bank of England Kristin Forbesová dala najevo obavy z inflace a podpořila možný růst sazeb. Zajímavé je, že britská měna v tomto našla tak silnou podporu i přesto, že úrokové sazby na zprávu sotva zareagovaly.

Posílení libry se však objevilo během důležitého období, zejména podle grafu kurzu EURGBP, na kterém hledáme potvrzení, že měnový pár sleduje formaci „hlava ramena“ se spodní hranicí kolem oblasti 0,8350-0,8300. Pro kurz GBPUSD vytvořily úterní pohyby cen formaci „hammer candlestick“, která může zaujmout býčí investory, kteří chtějí znovu otestovat klíčovou zónu 1,2775-1,2800. Dnešní lednová zpráva BoE (podobná Béžové knize v USA) by mohla rozhodnout o dalším současném směřování libry.

Co čekat v příštích třech měsících? Nepřipravenou Británii

Neel Kashkari z FOMC podpořil rozhodnutí z posledního jednání výboru nechat zatím sazby beze změny a uvedl, že inflace zůstává nízká a naznačil, že na americkém trhu práce je stále dost nevyužitých zdrojů.

Jens Weidman z Evropské centrální banky zněl v úterý neobvykle smířlivě, když prohlásil, že ECB zatím není připravena ukončit svou akomodativní politiku a připomněl, že současná politická opatření podporují trh práce a daňové příjmy.

Pro dnešek se zaměřujeme na to, zda dokáže oživení libry pokračovat výš i po zprávě BoE, a zda bude dolar nadále zpevňovat poté, co v minulých dnech nalezl podporu v klíčové oblasti.

Kurz EURUSD uzavřel poprvé od prvního týdne letošního roku o něco níž než leží několik našich klíčových krátkodobých pohyblivých průměrů – kurz USDJPY nalezl podporu na týdenním Ichimoku cloudu okolo 111,70, avšak musí ještě projít podobnými pohyblivými průměry, které jsou nyní v zóně 112,90-113,65. Kromě toho nás také čeká jednání novozélandské Reserve bank, které by mohlo být zklamáním pro ty, kdo čekají, že RBNZ zaujme více jestřábí postoj.

Euro pod tlakem Le Penové, Řecka i centrálních bank. Dnes -0,7 %

Rezistence EUR/GBP

Kurz EURGBP stabilně nachází rezistenci v důležité oblasti 0,8600-50 a včerejší odprodej naznačuje slabost, díky které by měnový pár mohl tlačit níž do finální klíčové zóny, což je dobře definovaná spodní část křivky výrazné formace hlava ramena v oblasti 0,8300-50.

Kurz EURGBP by mohl stlačit níž do formace hlava ramena, která se projevila po brexitu.

Britský létající koberec se zhodnocením +45 %. Poletí dál?

Vybrané měny zemí G10 – souhrn

USD – dolar zpevnil v důležité oblasti – a zdá se, že bude pokračovat, což naznačuje větší potenciál k oživení. Prvním krokem by byla větší korekce kurzu EURUSD a dnešní prudké posílení kurzu USDJPY.

EUR – spready státních dluhopisů jsou stále na vysoké úrovni i když se mírně snížily – tento stav bude pokračovat až do jarních voleb – zejména těch dubnových ve Francii (průzkumy ukazují, že Fillonova podpora se po prudké ztrátě ustálila).

JPY – kurz JPY je spíše potichu – což je dobrá zpráva pro ty, kdo čekají podporu kurzu USDJPY, ale potřebujeme nejprve kvalitní výsledky, které ukáží, že se blížíme ke konci dlouhého a chaotického období konsolidace, které začalo prosincovými maximy.

GBP – libra posílila a dnes vypadá technicky zajímavě v řadě párů – další klíčovou překážkou je dnešní zpráva BoE a reakce libry na ni.

CHF – kurz EUR/CHF bojuje na spodní hranici posledního rozmezí – bude Švýcarská národní banka donucena sáhnout k ještě nižším úrovním? Zvažujeme, zda obchodování USDCHF nad paritou může opět získat pozornost a vést k nákupům.

AUD – kurz AUD/USD následuje ostatní komoditní dolary díky průlomu na 0,7600, který ukazuje na možnou oblast 0,7450-0,7500. Kromě toho sledujeme, zda bude mít kurz AUDNZD po dnešním jednání RBNZ potenciál k růstu.

CAD – ceny ropy klesají a nedávné prudké oživení kurzu USD/CAD ukazuje výš i když vyhlídky trendů byly pro tento pár natolik poškozené obrovskými výkyvy, že je těžké vytvářet jakákoli očekávání mimo nyní nastavené rozmezí 1,30-1,36. My preferujeme růst.

NZD – dnešní jednání RBNZ bude klíčové pro další krátkodobé směřování měnových párů s NZD, protože trh možná zvýšil svá očekávání příliš rychle podle vyšších budoucích očekávání nastavených bankou. Ta nejspíš vyjádří značné znepokojení nad vývojem kurzu vzhledem k tomu, že obchodní váha NZD se blíží dlouhodobému maximu.

SEK – rezistence EUR/SEK se stále drží na 9,48-50, ale je možné, že dalšího podnětu jakýmkoli směrem se dočkáme až po jednání Riksbank příští týden, kdy se dozvíme, zda bude nějaký tlak na vývoj kurzu a možný dopad na inflaci.

NOK – norská koruna by měla během následujících několika jednání zvýšit volatilitu, protože ceny ropy jsou pod tlakem a v nejbližších dnech nás čeká zveřejnění důležitých informací (zítra údaje za 4. čtvrtletí a v pátek CPI). Pokles ceny ropy by mohl ohrozit klíčovou rezistenci kurzu EUR/NOK na 8,90-95.

Newsletter