Lidl vs. Wal-Mart: Jak chce německý řetězec dobýt Ameriku?

Je to jen několik dní, co známý evropský maloobchodní řetězec Lidl vstoupil na americký trh. Už teď o něm ale tamní média vydávají jeden článek za druhým, jelikož má nižší ceny než největší obchodní síť na světě Wal-Mart. Jakou strategii zvolil na dobytí USA?

Server Business Insider už o vstupu oblíbeného německého obchodu na americký trh informoval hned několikrát. Tento týden však přišel s důležitou zprávou. Po prvních testech je jisté, že Lidl má nižší ceny než jeho největší americký konkurent Wal-Mart. To by mohlo na místní obyvatele platit, jelikož Američané jsou často titulováni jako „bargain-hunters“, neboli lovci slev, což je ostatně jev, který je nám v České republice moc dobře znám.

Výzkum analytického týmu banky Jefferies zjistil, že v koši 20 vzorových položek je německý řetězec o devět procent levnější než ten největší americký. Lidl však jde s marketingovou strategií ještě dál – chce mít určité produkty o 50 procent levnější než jeho konkurenti. Na východním pobřeží USA prozatím otevřel deset obchodů a do poloviny roku 2018 jich chce mít v provozu 80.

Tato strategie už se Němcům povedla ve Velké Británii, když na tamním trhu rozpoutali doslova cenovou válku. Podle analytiků se budou pokoušet o podobný počin i na druhé straně Atlantiku. Mnozí američtí spotřebitelé se ale ptají, jak je možné, že jsou ceny v obchodech Lidl tak nízké?

Privátní značky jsou trumf

Důvodů lze uvést hned několik. Tím prvním je použití privátních značek, čímž je Lidl známý i na našem území. V amerických obchodech pochází až 90 procent zboží od privátní značek speciálně vyráběné pro Lidl. Tato strategie eliminuje prostředníka a obchod má díky ní větší kontrolu nad tím, co do regálů putuje a za jakou výrobní cenu. Produkty tak mohou být prodávány levněji, ale současně i se solidní marží.

USA stále v krizi? Může za to McDonald´s, Walmart a skrblíci

Další typickou strategií je limitování druhů jednoho zboží. Server Business Insider uvedl příklad hořčice. Lidl prodává v Americe jen dva druhy, a to od privátní značky a od národní lokální. To dává řetězci lepší vyjednávací pozici při jednání s dodavatelem, protože odebírá mnohem větší objem než jiné maloobchodní řetězce. Podle ředitele výzkumné firmy RetailNet Group, Douga Koontze, se v typickém americké supermarketu vyskytuje 20 tisíc unikátních produktů, v Lidlu jsou to však jen dva tisíce.

Málo personálu a každodenní zboží šetří náklady

Jedním z dalších efektních opatření, díky kterým mohou být ceny velmi nízko, je preference vysokoobrátkového zboží. Německý řetězec preferuje prodej zboží, které mohou lidé denně potřebovat, čímž šetří místo ve skladech za to nízkoobrátkové. V obchodech Lidl tak Američané nenajdou speciální produkty jako kupříkladu drahé šampaňské. Společně s úsporou skladových ploch se jedná i o plochu samotného obchodu. Při porovnání s Wal-Martem a dalšími typickými americkými řetězci jde o poměrně malé obchody, přestože jsou stále větší než jejich pobočky v Evropě.

Impérium zakladatele firmy Amazon v grafech a číslech

Efektivita je tedy hlavním důvodem, proč mohou být ceny řetězce Lidl pro fanoušky slev velmi příznivé. Nelze pak opomenout ani šetření nákladů na personálu, kde každý zaměstnanec je, stejně jako v evropských obchodech, vytrénován na několik úseků. Podle serveru Business Insider také Lidl moc neutrácí za reklamu. Soustředí se spíše na lokální marketing prostřednictvím rádiových stanic nebo Facebooku.

Lidl je prozatím ve Spojených státech trpaslíkem, ale je možné, že si tradiční americké řetězce budou muset dát pozor, aby se z něj nakonec nestal obr jako v Evropě.

Newsletter