Lídři EU posvětili dohodu o brexitu. Mayová ale nemá vyhráno

Britská premiérka Theresa Mayová dosáhla na cestě k brexitu dalšího milníku. Lídři EU na zvláštním summitu v Bruselu odsouhlasili text dohody odchodu Británie, stejně tak i deklaraci popisující budoucí spolupráci obou stran. Možnost „divokého“ brexitu se tak snížila, definitivně však rozhodně až britský parlament.

A právě britský parlament by mohl představovat překážku. Sama Mayová čelí spolu s textem dohody ostré kritice, a to nejen ze strany opozice, ale i z vlastní Konzervativní strany. Lídři EU si to uvědomují, proto na adresu britské politické scény vyslali jasnou zprávu. Prostřednictvím předsedy Evropské komise Junckera vzkázali, že „toto je nejlepší možná dohoda“. Podle Junckera by bylo nerealistické čekat, že by po případném odmítnutí aktuálního textu britská strana mohla v termínu vyjednat jakýkoliv lepší.

Samotné hlasování by se v britském parlamentu mělo uskutečnit pravděpodobně v polovině prosince. Podobně se začne posouvat i proces na evropské straně, kde je potřeba dokument ratifikovat ze strany europarlamentu (leden), poté by dohodu měly v souladu s článkem padesát schválit všechny členské země.

Vzhledem k tomu, že trhy schválení dohody očekávaly, není pondělní reakce nikterak výrazná. Euro si připisuje mírné zisky vůči dolaru nad hranici 1,135 EURUSD, libra pak sílí vůči dolaru a ztrácí vůči euru.

Co se týče dalšího víkendového dění, v sobotu se sešel italský premiér Conte na pracovní večeři s předsedou Evropské komise Junckerem.  Hlavním tématem byl další postup v otázce italského rozpočtu, který Evropská komise minulý týden neschválila a spolu s jeho vrácením zahájila i disciplinární řízení, jež může skončit finančními sankcemi. Ze schůzky vyplynulo, že se obě strany zavazují k tomu, aby v následujících dnech sblížily své postoje v rámci pohledu na italský rozpočet. Řím má teď dva týdny na to, aby posoudil rozpočet se všemi připomínkami ze strany Evropské komise.

Z hlediska dění v aktuálním týdnu se dočkáme několika vystoupení centrálních bankéřů jak z řad Evropské centrální banky, tak i Fedu. Sledovat budeme především dnešek, kdy před Evropským parlamentem promluví šéf ECB Mario Draghi, a středu, kdy vystoupí šéf Fedu Powell. V prvním případě se zaměříme především na vyjádření spojená s kondicí evropské ekonomiky, včetně oslabující dynamiky, ve druhém pak na otázku budoucí podoby měnové politiky ve spojitosti se sazbami přibližujícími se k odhadované neutrální úrovni.

V pátek započne sjezd zemí G20 v argentinskému Buenos Aires, kde by mělo dojít i na schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským kolegou Si Ťin-pchingem. Hlavním tématem by měly být obchodní vztahy obou zemí, včetně hrozby zvýšení 10% cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů na 25 % během příštího roku.

Dnes bude v rámci zahraničí zveřejněn německý index IFO, Draghi pak před Evropským parlamentem promluví v 15 hodin. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1359 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1291 do 1,1420 EURUSD.*

Koruna si v závěru minulého týdne – i přes oslabující euro – připsala zisky, které ji dostaly zpět pod hranici 26,00 za euro. Dnes ráno to prozatím vypadá, že by česká měna mohla otestovat hranici 25,90 za euro s tím, jak se postupně rýsuje evidentně dobrá nálada na měnách regionu podpořená mírně zpevňující společnou evropskou měnou.

Dnes bude zveřejněn indikátor podnikové a spotřebitelské důvěry za listopad. Ve zbytku týdne bude klíčovou události zpřesněný report ohledně HDP za třetí kvartál, který bude zveřejněn v pátek.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,90 až 25,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,75 až 22,97 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter