Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Lidský kapitál aneb Oblast, kde Česko šlape na paty USA

Zatímco v minulosti hrály prim stroje a továrny, v dnešní době se nejdůležitější formou kapitálu postupně stává ten lidský. Mezi jeho typické vlastnosti nicméně patří, že se ne zrovna snadno měří. Nelehký úkol si na sebe tedy vzal výzkumný ústav založený nadací manželů Gatesových jménem Institut pro měření a hodnocení zdraví (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME), který se rozhodl seřadit dle úrovně lidského kapitálu 195 států a území napříč světem.

Rozsáhlou analýzu letos v říjnu publikoval odborný časopis The Lancet. Lidský kapitál je dle Světové banky tradičně pojímán jako úroveň zdraví a vzdělanosti populace spolu se svými důsledky pro produktivitu. Prezident Světové banky Dr. Jim Yong Kim definoval lidský kapitál jako „souhrn celkového zdravotního stavu obyvatelstva a jeho dovedností, znalostí, zkušeností a návyků“. Autoři studie pak vyvinuli metodu umožňující porovnávat tento lidský kapitál napříč zeměmi, přičemž zkoumali období od roku 1990 do roku 2016.

Ekonomie kapitálu aneb Proč se Marx i Keynes mýlili

„Vygenerovali jsme časové měřítko očekávaného lidského kapitálu definovaného pro každý rok narození jako očekávané roky, ve kterých lidé žili ve věku od 20 do 64 let a přizpůsobili je pro dosažené vzdělání, učení nebo kvalitu vzdělávání a funkčnímu zdravotnímu stavu s použitím měr specifických pro každé období, věk a pohlaví,“ vysvětlili v paperu autoři. Úroveň lidského kapitálu je tedy pro jednotlivá území vyjádřena počtem očekávaných let, po které bude jednotlivec v produktivním věku pracovat s maximální produktivitou, s přihlédnutím k očekávané délce života, funkčnímu zdraví a rokům vzdělávání či učení.

A jak dopadl samotný žebříček? Největším překvapením pro autory byl propad, který za sledované šestadvacetileté období zaznamenaly Spojené státy. Ty by se v pořadí dle úrovně lidského kapitálu v roce 1990 umístily mezi sledovanými 195 zeměmi na 6. příčce, do roku 2016 se jim však podařilo propadnout se až na 27. místo. „Naše zjištění ukazují souvislost mezi investicemi do vzdělávání a zdravotnictví a zlepšením lidského kapitálu a HDP, které politici v USA v tomto ohledu na vlastní nebezpečí ignorují,“ varoval Christopher Murray, ředitel IHME.

 

Z možných 45 let práce s maximální produktivitou – očekávaný počet let lidského kapitálu –  konkrétně v případě Spojených států výzkumníci odhadli na 23 let. Hned za USA, na 28. příčce, se v žebříčku IHME umístila Česká republika, která tedy v záležitosti lidského kapitálu šlape Spojeným státům na paty. Pozitivním překvapením srovnání byla Čína, která se z pomyslného umístění na 69. místě v roce 1990 vyšplhala na 44. místo v roce 2016. 

„Je zřejmé, že Čína je na vzestupné trajektorii, zatímco USA, bez strategických investic, a to zvláště ve vzdělávání, riskují, že budou stále více zaostávat,“ řekl Murray. Výrazný vzestup byl patrný také u řady dalších dynamicky rostoucích asijských ekonomik, jako je Thajsko, Vietnam či Singapur. Zemí s nejvyšší úrovní (očekávaného) lidského kapitálu v roce 2016 se ukázalo být Finsko, kde počet očekávaných pracovních let s maximální produktivitou autoři určili na 28 let. Na dalších příčkách se s 27 roky umístily Island, Dánsko a Nizozemsko, a dále Tchaj-wan s 26 roky.

Hranici 20 let překročilo z celkového počtu 195 zemí 44, naopak pod hranicí 10 let zůstalo 68 států. Nejhorší výsledky v podobě 2 let měla Nigérie, Jižní Súdán a Čad, dále Burkina Faso a Mali (3 roky). Zajímavým zjištěním je to, že zatímco u zemí do 10 let očekávaného lidského kapitálu byla úroveň lidského kapitálu obvykle vyšší u mužů, data zemí s více jak 10 roky spíše ukazovaly vyšší úroveň očekávaného lidského kapitálu pro ženy.

Paradox produktivity: Co stojí za její stagnací?

 

Newsletter