Líheň milionářů

Stoupající akciové trhy a rostoucí hodnota nemovitostí – i tyto dva faktory pomohly v roce 2014 k vytvoření téměř půl milionu nových amerických milionářů.

Podle nejnovější studie poradenské firmy Spectrem Group nyní žije ve Spojených státech až 10,1 milionu domácností s hodnotou aktiv mimo primární bydliště přesahující jeden milion dolarů. V porovnání s rokem 2013 se jedná o znatelný nárůst z 9,6 milionu a loňský údaj dokonce převyšuje i předkrizový vrchol 9,2 milionu dosažený v roce 2007. Je to také nejvyšší údaj od té doby, co společnost Spectrem začala tuto statistiku v roce 1997 sledovat.

Počet domácností s hodnotou 5 milionů dolarů a více taktéž zaznamenal rekordní skok z 1,24 milionu dolarů v roce 2013 na 1,3 milionu dolarů vloni. Stejně tak domácnosti s majetkem přes 25 milionů dolarů neubývají, ale právě naopak. Místo 132.000 domácností v roce 2013 je jich nyní až o 10.000 více.

Zatímco bohatí skutečně bohatnou, pozoruhodnější je fakt, že řady movitých se rozšiřují. Od roku 2008, kdy populace milionářů rapidně klesla, přibylo až 3,5 milionu milionářů.

Výsledek? V současné době existuje více než dvakrát tolik milionářských domácností, než kolik jich bylo v roce 1996. Prezident společnosti Spectrem Group dokonce uvedl, že „počet bohatých domácností je nyní na nejvyšší úrovni. Vzhledem k rekordním úrovním finančních trhů v roce 2014, významnému oživení v oblasti nemovitostí a vyšší hodnotě podniků optikou jejich investorů, nejsou rekordní hodnoty žádným překvapením.“ Také dodal, že zatímco se bohatí cítí nyní sebejistě a prosperují, nepřestávají sledovat politiku ve Washingtonu, která by mohla ovlivnit úrokové a daňové sazby a celkovou hospodářkou politiku.

Vyšší horní vrstva v číslech

Průměrný věk mezi milionáři je 62 let, což znamená, že většině trvalo vybudování jejich „hnízdečka“ téměř celý život. Mezi lidmi s bohatstvím v hodnotě 25 milionů dolarů a více je průměrný věk 65 let a většina z těchto milionářů je stále ještě začleněna do pracovního procesu. Jeden z pěti vlastní podnik nebo začal podnikat a 70 procent z nich pracuje až 40 hodin týdně. Dvě třetiny z těchto lidí žijí v domácnosti s dvojím příjmem a více než 80 procent z nich dává minimálně 10 tisíc dolarů ročně na charitu, a až 21 procent daruje více než 100 tisíc. 

Newsletter