Lihoviny i sopka na Bali. Venture kapitalisté z Ilavska Vuillermoz Capital razí neobvyklou investiční strategii

Alain Wildanger and Laurent Hengesch, zdroj: delano.lu

Seznámení zakladatelů venture kapitálového (VC) fondu Ilavska Vuillermoz Capital (IVC) proběhlo neobvykle. Ačkoli Alain Wildanger a Laurent Hengesch pocházejí z Lucemburska, poprvé se potkali v autobusu v Teheránu. Jejich setkání vedlo k založení investičního vehiklu s neotřelým jménem, kterým oba pánové vzdávají hold svým babičkám. Investoři byli hosté podcastu Startup Kitchen Talk.

IVC se teď snaží zvýšit svou přítomnost v regionu CEE. Střední a východní Evropa totiž tento fond láká svými talentovanými lidmi, ale i vysokou poptávkou po financování startupů v oblasti fintech a climate-tech. Wildanger může tento trend posoudit na vlastní oči, posledních 15 let totiž žije v Česku. Líbí se mu, že lidé u nás jsou hladovější a více pracují ve srovnání se západní Evropou. Navíc, expanze do východní části kontinentu posílí postavení IVC jako skutečně evropského VC fondu.

Tito venture kapitalisté se ale ve svých investicích neomezují jen na úzce vymezený sektor. Zainvestované firmy se zaměřují na fintech, proptech (tj. technologicky orientované služby nemovitostech), ale i méně obvyklé investiční položky jako je finská palírna Kyrö nebo německý výrobce mléčných produktů Vly. Oba zakladatelé v podcastu vtipkují, že si tak užívají některé produkty zadarmo. (A dokazují to i v podcastu, ve kterém si přiťuknou panákem.)

V průběhu času se taky změnil přístup k investování tohoto pět let starého fondu. Zatímco dříve se IVC zaměřoval na investice do pozdních fází startupů, v současnosti mu nejsou cizí ani firmy v rané fázi své existence. Wildanger tento posun vysvětluje potřebou investovat do ještě ne zcela rozvinutých technologií jako je právě zmíněný climate-tech. Jaké výhody poskytuje investorům tak malá země jako je Lucembursko? Jaké vztahy má IVC ke svému pestrému portfoliu investorů? A proč si tento VC fond pořídil sopku na Bali? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (50 minut) Kate Syslové s Alainem Wildangerem a Laurentem Hengeschem.

Co v podcastu mimo jiné zaznělo?

03:05 Neobvyklé jméno našeho fondu nám komplikuje život, protože banky a notáři ho nedokážou správně vyslovit.

13:40 Před dvěma až třemi lety se kladl důraz na růst. Firma mohla kupit ztráty, ale nikomu to nevadilo, když rostla. Dnes už investoři nechtějí sypat peníze do startupů, které nedokážou být ziskové.

27:55 Naši investoři z Německa nebo Skandinávie obhospodařují bohatství staré i několik století. Ti čeští ho naopak často získali třeba jen před deseti lety prodejem firmy.

34:20 Kryptoměny nejsou pro nás. Investujeme jen do věcí, kterým rozumíme.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter