Lízal (ČNB): Záporná sazba se ještě může hodit

Záporné sazby můžou umožnit ukončení intervencí, pokud by hrozilo prudké posílení koruny. Nástroj, jenž zvýhodňuje dlužníky a postihuje věřitele, ale zatím není na stole. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, který je vedle Jiřího Rusnoka je druhým členem bankovní rady, který nezatracuje zavedení záporných sazeb v Česku.

Kurzový závazek je podle Lízala strategický nástroj, zatímco negativní sazby jsou spíše nástrojem taktickým, který má jiné použití. „Proto si myslím, že v roce 2013 nemělo smysl o negativních sazbách uvažovat. Domnívám se, že debata o negativních sazbách je poměrně zmatečná, protože se způsob jejich současného využití v zahraničí bere jako jednoznačné vodítko pro užití u nás,“ řekl deníku centrální bankéř.

Budoucí guvernér Rusnok: Záporné sazby nemůžeme vyloučit

Další prodloužení intervencí proti koruně za první pololetí roku 2017 není podle Lízala pravděpodobné. Hlavním důvodem je odeznívající vliv padajících cen ropy. Zpožďující se růst cen pak bankéř nazval jako k „čekání na inflačního Godota“.

Newsletter