Lockhart (Fed) sází na druhou polovinu roku

Zvýšení amerických úrokových sazeb se bezpochyby blíží. Potvrzuje to i jeden ze současných členů měnového výboru Federálního rezervního systému Dennis Lockhart. Šéf atlantské pobočky Fedu je přesvědčen, že onou dobou bude druhá polovina letošního roku.

„Věřím, že otázka utažení americké měnové politiky bude projednávána v jednáních během června a dále,“ řekl Lockahrt ve svém rozhovoru pro deník Wall Street Journal. Červnová jednání spadají na datum 16. až 17. června. Nejdůležitějším „podkladem“ pak bude současná ekonomická situace. Byť je výkon největší ekonomiky světa relativně dobrý, stále se ve vzduchu pohybuje strašák nízké úrovně cenové hladiny.

„Rád bych viděl nějaký důkaz toho, že se cenová situace ve Spojených státech zlepšuje. Bohužel, nemohu říci, že bychom byli svědky kdejakého razantního nárůstu, ovšem taktéž nemohu jasně říci, že by v ekonomice působily výraznější desinflační tlaky,“ řekl centrální bankéř. „Sebraná data jsou poměrně pomíchaná, tudíž není zcela jasné, jak se bude celá situace díle vyvíjet.“

Lockhartovo přesvědčení pak sdílí i jeho kolega, taktéž hlasující člen měnového výboru, John Williams, který stojí v čele sanfranciské pobočky Fedu. Dle něj má americká ekonomika silnou pozici, tudíž červen se jeví jako ideální doba, kdy by zahájení debat o navýšení sazeb mělo dávat smysl. Tato slova od obou bankéřů jsou relativně překvapivá. Oba jsou totiž považováni za silně „holubičí“, tudíž by jejich postoj měl být mnohem razantnější ve prospěch pozdržení úrokového růstu.

Otázkou sazeb se ve své poslední studii zabývala i investiční banka Goldman Sachs. Dle té by vzhledem k současnému stavu bylo pravděpodobně nejlepší, pokud by centrální banka navýšení pozdržela a to především díky obtížnosti jasného stanovení dlouhodobého ekvilibria amerických sazeb. Někteří analytici odhadují, že dlouhodobá rovnováha by měla odpovídat úrovni 3,75 %, jiní zase 1,75 %. Samotné pozdržení by poté mělo být kompenzováno především mnohem vyšším navýšením, než bylo doposud odhadováno.

Yellenová: „Trpělivý“ Fed znamená po několik příštích jednání

Yellen (Fed) naznačuje, že zvýšení sazeb není otázkou několika dalších jednání

Newsletter