Londýnský starosta Johnson: Brexit přinese jen výhody

Odchod Británie z Evropské unie bude pro obyvatele ostrovního království pouze přínosem, žádná negativa s sebou nepřinese. Řekl to dnes londýnský starosta Boris Johnson, který patří k zastáncům takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU. Poslanec vládních konzervativců Johnson také věří, že brexit by pomohl i britské libře.

V prvním větším projevu v rámci kampaně před červnovým referendem starosta britské metropole aktivistům v Kentu řekl, že Británie je nejvíce tvůrčí zemí v Evropě a také je dost velká a silná na to, aby zůstala samostatná. Evropská unie je podle něj „přežitek“, který stojí Brity mnoho peněz a podkopává jejich demokracii.

V reakci na varování konzervativního premiéra Davida Camerona a dalších zastánců členství v unii, že odchod Británie poškodí britský zahraniční obchod, Johnson řekl, že Spojené království by mohlo podepsat s EU obchodní dohodu, jakou má s unií například Kanada. Vyzval přítomné odpůrce členství, aby setrvali ve svém přesvědčení a hlasovali pro „svobodu“ své země.

Johnson dále řekl, že kurz britské libry bude zatím dál kolísat, ale pokud Británie odejde z EU, osvobodí se britská ekonomika od unijních regulací a libra na tom nakonec vydělá. „Čím víc se zbavíme regulací, nákladů na EU, tím se nám bude dařit lépe, a tím bude naše měna více prosperovat a bude silnější,“ citovala agentura Reuters Johnsona, který měl projev v Dartfordu na jihovýchodě Anglie.

Naopak premiér Cameron, který v únoru rozhodl o vypsání plebiscitu na 23. června, varuje stoupence odchodu Británie z EU, aby nepodléhali „iluzi nezávislosti“.

Newsletter