Loučení s akcií O2 jak ji známe: Naposledy ve středu

Tento týden je posledním, kdy na pražské burze obchodují akcie O2 C.R. v podobě, ve které jsme je znali dosud. Posledním obchodním dnem bude středa 27. květen. Ve čtvrtek a pátek bude obchodování pozastaveno kvůli rozdělení společnosti. K 1. červnu má dojít k odštěpení telekomunikační infrastruktury a vybraných aktiv do společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), na burze zůstane pouze zúžená „nová“ společnost O2, nabízející služby operátora. Přinášíme vám na jednom místě podrobnosti.

Harmonogram obchodování s akciemi O2 C.R.

Zde je harmonogram, jak bude obchodování vzhledem k rozdělení O2 C.R. probíhat:

  • do 27. 5. 2015 (včetně) se obchodují akcie O2 C. R. s právem na akcie CETIN (nárok využít nabídky zpětného odkupu akcií CETIN mají však pouze ti akcionáři, kteří hlasovali na valné hromadě proti rozdělení společnosti 28. 4.)
  • po ukončení obchodního dne 27. 5. 2015 dojde k  pozastavení se zrušením objednávek
  • obchodování s emisí O2 C.R. bude pozastaveno ve čtvrtek 28.5.2015 a pátek 29.5.2015
  • od pondělí 1. 6. 2015 se obchoduje upravená emise O2 po odštěpení telekomunikační infrastruktury do společnosti CETIN. U O2 C.R. nedochází ke změně ISIN.

Obchodování s CETIN

Akcie CETIN původně neměly být veřejně obchodované, respektive neměly být obchodované na žádném z evropských regulovaných trhů. Podle informací od pražské burzy však burza předpokládá přijetí emise CETIN na neregulovaný trh “Free Market”. Předpokládaným prvním obchodním dnem je pondělí 1. 6. 2015. V tuto chvíli je stále otevřené, jací členové burzy budou zajišťovat likviditu této emise.

O2: K 1. červnu bude do OR zapsána odštěpená společnost CETIN

Rozdělení O2 zastaví na dva dny obchodování s jejími akciemi

O2 C.R. a její zastoupení v indexech

Akcie O2 C.R. mají být v návaznosti na rozdělení společnosti vyloučeny z mezinárodních indexů MSCI. Vyřazení proběhne po uzavření obchodování 28.5. s účinností od 29.5. V této souvislosti lze čekat vyšší volatilitu i zobchodovaný objem vzhledem k pravděpodobným výprodejům akcií O2 ze strany investorů, kteří jsou na indexy MSCI navázáni. To jsou fondy, zejména ETF fondy. Podle objemů obchodování se však většina výprodejů udála v minulém týdnu a negativní vliv této informace je tak již z větší míry vyčerpán.

Proč akcie O2 propadají?

Změna na akciích O2 zasahuje i do aktualizace bází indexů pražské burzy PX, PX-TR a PX-GLOB. Pro nové báze, které budou platné od 22. června, bude mimořádně použit závěrečný kurz akcií O2 z pondělka 1. června. Do nové báze tak už vstoupí akcie nové O2, obchodující bez hodnoty akcií CETIN. Infrastrukturní společnost CETIN má být k 1. červnu zapsána do obchodního rejstříku.

Pro všechny ostatní emise pražské burzy budou nové báze indexů odrážet závěrečné kurzy z posledního obchodního dne v květnu, tedy z pátku 29. května 2015.

Nové báze indexů PX budou kvůli časovému posunu na akciích O2 zveřejněny 2. června.

Hodnotu O2 nepočítám cenou akcie mínus CETIN, říká finanční šéf

Newsletter