Lucie Brešová: Od dvojky Kiwi.com po startup mentora

Lucie Brešová, zdroj: Startup Kitchen

Od objednávání toaletních papírů až po nábor nových zaměstnanců. I tím si prošla Lucie Brešová během svého čtyřletého angažmá ve společnosti Kiwi. Zažila tak překotný růst společnosti založené podnikatelem Oliverem Dlouhým, ve které byla finanční a provozní ředitelkou.

To samozřejmě jen těžko překvapí kohokoli se startupovou zkušeností. V nově založených firmách často každý pracuje na více věcech. Společnost Kiwi zpočátku své existence hodně sázela na mladé pracovníky s nemnoha zkušenostmi. S růstem firmy ale bylo nutné některé procesy přenastavit. Něco jiného je řídit padesát lidí, které znáte jménem, a firmu s několika stovkami zaměstnanců. Brešová sehrála zásadní roli mimo jiné v automatizaci manuálních úkonů, zřízení zákaznického centra a řízení finančního zdraví společnosti.

V rozhovoru se dotkla mantry startupistů „fake it till you make it“. Zakladatelé potřebují svůj produkt vychválit před investory. Je ale někde hranice, za kterou už leží jen nenaplněné sliby? Podle Brešové se tak děje v situaci, kdy startupy slibují existenci hotového produktu k nějakému datu, ale nestane se tak.

Proč v roce 2018 opustila Kiwi? Jakou radu by dala začínajícím startupistům? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (40 minut) Kateřiny Syslové s Lucií Brešovou.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

3:10 Mnohé aktivity v Kiwi probíhaly ze začátku velmi manuálně. Dělo se tak mimo jiné u rezervace letenek a jejich následné posílání zákazníkům emailem. I Brešová se tohoto účastnila.

5:05 Finanční komplexita Kiwi rostla. Firma musela počítat ve vícero měnách, směnné kurzy i poplatky bank měly negativní dopad na ziskovost. Brešová se proto rozhodla přestoupit na pozici finanční ředitelky, aby se těmto problémům mohla věnovat.

16:00 Jak vznikl název Kiwi? Firma si ho vybrala pro svou jednoduchost a stejný význam v mnoha jazycích. Roli hrála i dostupnost webové domény kiwi.com.

21:05 Práce v Kiwi si vyžádala mnoho času. Brešová proto neměla v prvních dvou letech volné víkendy. Nahromaděný stres měl dopad na její zdraví, především ve formě častějších nemocí.

33:15 Brešová nyní pracuje jako mentor na volné noze. Pomáhá zakladatelům startupů s jejich rolí lídra.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter